, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
0

عوارض خروج از کشور

سفر دوستان قرن > اخبار > عوارض خروج از کشور

با عملیاتی شدن سامانه پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور در باجه های مرزی و شعب غیر مرزی بانک ملی ایران، از روز شنبه ۲۴ آذرماه عوارض خروج از کشور به صورت نقدی و سنتی دریافت نخواهد شد.

به گزارش ایبِنا و به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، در فاز نخست طرح پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور که با همکاری نیروی انتظامی و سازمان امور مالیاتی کشور اجرایی شد، پرداخت وجوه عوارض در شعب غیر مرزی و در فاز دوم این طرح، پرداخت عوارض در شعب مرزی صرفا از طریق درگاه ها و کانال های پرداخت الکترونیک پذیرفته می شود و وجوه عوارض از طریق فیش نقدی در شعب دریافت نخواهد شد.لازم به ذکر است، درگاه ها و کانال های پرداخت الکترونیک عوارض خروج از کشور شامل درگاه پرداخت اینترنتی سازمان امور مالیاتی، دستگاه های POS، CASHLESSو کیوسک بانک ملی ایران و همچنین اپلیکیشن موبایلی بله و سامانه بام این بانک و  اپلیکیشن موبایلی ایوا است.سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ اعلام کرد که عوارض خروج از کشور سال آینده مسافران عتبات بدون تغییر مانده است.علی اصغر یوسف نژاد در تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ در نشست خبری، گفت: مصوبات کمیسیون تلفیق در قسمت درآمدی تقریبا به اتمام رسیده به غیر از یک الی دو موضوع که مراعا مانده و منتظر اظهار نظر در این باره هستیم.سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ در تشریح موضوعات مراعا مانده افزود: یکی از این موارد برداشت از صندوق توسعه ملی است که به اذن رهبری نیاز دارد اما در دیگر موارد تقریبا چارچوب اصلی بخش درآمدی مشخص شده است.

 براساس مصوبه کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات براساس قانون بودجه سال ۹۶ باقی ماند و زائرین اربعین که مقصد آن ها کشور عراق است از پرداخت عوارض معاف شدند.یوسف نژاد افزود: عوارض خروج از کشور برای عتبات در سال ۹۶ برای مرز هوایی ۳۷ هزار و ۷۰۰ تومان و برای مرز زمینی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده بود. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ مجلس، از افزایش عوارض خروج از کشور به غیر از سفرهای عتبات عالیات، به ۲۲۰ هزار تومان خبر داد.

پیش از این، در لایحه بودجه ۹۷ عوارض خروج از کشور سه‌برابر شده بود.  بر اساس لایحه تقدیمی دولت به مجلس در بودجه ۹۷ عوارض خروج از کشور به ۲۲۰هزار‌ تومان افزایش پیدا می‌کند. این عوارض در حال حاضر ۷۵ هزار تومان تومان است. به بیان ساده تر، عوارض مذکور حدود سه برابر شده است.

بر این اساس در سفر دوم به خارج از کشور ۵۰درصد این مبلغ بیشتر شده و به ۳۳۰ هزار تومان می رسد. برای بار سوم و سفرهای بیشتر نیز این مبلغ به ۴۴۰هزار تومان افزایش می یابد.

این ارقام در حالی برای بودجه ۹۷ پیشنهاد شده که هم اکنون قیمت بلیت «لحظه آخری» بسیاری از سفرهای خارجی با هواپیما، بسیار کمتر و گاهی در حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

رقم پیشنهادی دولت شامل تفکیک عوارض گونه های مختلف سفر نیست. عوارض سفرهای زیارتی نیز ۱۱۰ هزار تومان برای هر نفر پیشنهاد شده است.

هم اکنون عوارض سفرهای زمینی و دریایی هر نفر ۲۵ هزار تومان است و عوارض خروج برای سفرهای زیارتی نیمی از اعداد مذکور است.

پیش از این، بر اساس ماده ۴۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای سال جاری، عوارض خروج از کشور برای هر مسافر به مقاصد بین المللی ۷۵ هزار تومان و برای مقاصد زیارتی ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان است. عوارض خروج مسافر ازمرزهای کشور موضوع ردیف ۱۱۰۵۰۴   عوارض خروج هوایی برای هر نفر    ۷۵۰,۰۰۰ عوراض خروج زمینی و دریایی برای هر نفر ۲۵۰,۰۰۰ عوارض خروج زائرین حج تمتع و عمره و عتبات عالیات ۵۰ درصد عوارض تعیین شده در این بند بوده است. اکنون عوارض خروج از کشور، برای سفرهای زیارتی، ۳۵هزار تومان و برای سفرهای غیرزیارتی، ۷۵هزار تومان است.براساس جدیدترین آماری که از سوی معاونت گردشگری کشور اعلام شده در سال گذشته ۹ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۱۴۰ ایرانی به دیگر کشورها سفر کرده‌اند

خبر مربوط به سال ۹۳ در ادامه آمده است:

مرتضی دهقان مدیر کل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) – اظهار کرد: در راستای اجرای قانون اخذ عوارض خروج از کشور تمام هموطنانی که قصد خروج از طریق مرز هوایی فرودگاه‌ها را دارند، موظف به پرداخت عوارض مصوب هستند.

وی افزود: برابر قوانین مصوب، مسافران ایرانی که قصد خروج از کشور را دارند بایستی عوارض خروج از کشور پرداخت کنند و به استناد تبصره ماده ۴۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده، ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی هستند در خصوص پرداخت وجوه عوارض خروج از کشور مستثنی شده‌اند لذا کلیه ایرانیان مقیم خارج از کشور برای خروج از کشور در صورت عدم ارائه کارنامه شغلی می‌بایست برابر مقررات عوارض خروج از کشور پرداخت کنند.

 

دهقان اظهار کرد: از همه هموطنان که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند درخواست می‌شود قبل از مراجعه به فرودگاه عوارض خروج از کشور خود را در شعب با نک ملی سراسر کشور پرداخت کرده تا در هنگام انجام فرآیندهای پذیرش مسافر و حضور در گیت های گذرنامه با ارائه فیش واریزی به ماموران کنترل گذرنامه به سهولت تردد کنند.

عوارض خروج مسافر ازمرزهای کشور موضوع ردیف ۱۱۰۵۰۴   عوارض خروج هوایی برای هر نفر    ۷۵۰,۰۰۰

عوراض خروج زمینی و دریایی برای هر نفر ۲۵۰,۰۰۰

عوارض خروج زائرین حج تمتع و عمره و عتبات عالیات ۵۰ درصد عوارض تعیین شده در این بند می باشد.

مبلغ یکصد هزار( ۱۰۰,۰۰۰) ریال از عوارض خروجی برای توسعه زیرساختها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی تا سقف چهارصد میلیارد (۰۰۰, ۰۰۰, ۰۰۰, ۴۰۰) ریال اختصاص می یابد.

جهت کلیه مسافرین (بزرگسال و کودک) پرداخت عوارض خروج از کشور الزامی است. (مگر در مواردی که فرد معاف باشد.) عوارض در کلیه بانکهای ملی سطح شهر و همچنین در بانک ملی مستقر در فرودگاه (شبانه روزی) قابل پرداخت می باشد.

  توصیه میگردد در صورتیکه از سفر خود مطمئن هستید به منظور جلوگیری از معطلی در بانک فرودگاه، در روزهای قبل از پرواز در بانکهای سطح شهر پرداخت گردد.   درصورتیکه قصد پرداخت در بانک فرودگاه را دارید، ابتدا کارت پرواز را اخذ و سپس به بانک مراجعه نمایید.(چون ممکن است هنگامی که در حال واریز وجه هستید، به علت نزدیک بودن زمان پرواز کانتر بسته شود.)

 عوارض خروج از کشور برای هر مسافر به مقاصد بین المللی ۷۵ هزار تومان و برای مقاصد زیارتی ۵۰درصد می باشد.

پیش از این عوارض خروج از کشور برای هر مسافر به مقاصد بین‌المللی ۶۵ هزار تومان و برای مقاصد زیارتی ۲۵ هزار تومان بود…

 

طریقه ی پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق سایت شرکت پرداخت الکترونیک سداد

 

۱. برای این کار ابتدا باید وارد سایت شرکت پرداخت الکترونیک سداد به نشانی «www.sadadpsp.ir» شوید.

۲. سپس روی گزینه «سامانه عوارض خروج از کشور» که زیر بنر سایت، سمت چپ قرار دارد، کلیک کنید. با این کار صفحه‌ای مانند صفحه‌ی زیر برایتان باز می‌شود.

۳. در این صفحه باید گزینه «عوارض خروج از کشور» را انتخاب کنید. سپس وارد صفحه «ثبت جزئیات پرداخت» می‌شوید.

۴. در صفحه‌ی «ثبت جزئیات پرداخت» باید اطلاعات خواسته شده (مربوط به فردی که قصد خروج دارد) را تکمیل کنید، که این اطلاعات شامل «کد ملی»، «نام»، «نام خانوادگی»، «نوع خروج»، «ایمیل»، «تلفن همراه» و «تصویر امنیتی» است.

۵. بعد از واردکردن اطلاعات، روی گزینه «پرداخت (کلیه موارد فوق مورد تأیید این‌جانب می‌باشد)» کلیک کنید.

۶. سپس این پیام نمایش داده می‌شود:

«لطفاً موارد زیر را تأیید نمایید. خروج از کشور حداقل ۲۰ دقیقه پس از پرداخت عوارض مقدور است. خروج از طریق کلیه مرزهای هوایی، دریایی و زمینی کشور مقدور است.»

بعد از خواندن پیام، روی گزینه «OK» کلیک کنید.

۷. در ادامه صفحه‌ی «تأیید اطلاعات پرداخت» نمایش داده می‌شود که در آن اطلاعات پرداخت و جزئیات آن آمده است. پس از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده برای تکمیل فرایند پرداخت، گزینه «پرداخت» را بزنید.

در بخش «نوع خدمات»، دفعات خروج از کشور شما نمایش داده می‌شود و بر اساس آن، مبلغ عوارض خروج از کشور تعیین می ‌شود.

۸. سپس صفحه‌ی درگاه پرداخت الکترونیکی شرکت پرداخت الکترونیک سداد باز می‌شود که برای پرداخت مبلغ باید اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل «شماره کارت»، «رمز اینترنتی»، «کد CVV2»، «تاریخ انقضای کارت»، «کد امنیتی» و «ایمیل» هستند. بعد از واردکردن اطلاعات کارت بانکی، روی گزینه «پرداخت» کلیک کنید.

۹. پس از اطمینان از صحت اطلاعات، جهت تکمیل خرید، گزینه «تکمیل فرایند خرید» را بزنید.

۱۰. در پایان «جزئیات تراکنش خرید» و «جزئیات درخواست» به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید آن را «چاپ» کنید.

شماره پیگیری و کد عبور اعلام شده را جهت استعلام و پیگیری نزد خود نگهداری کنید.

۱۱. پیامکی حاوی «شماره پیگیری» و «کلمه عبور» برای شما ارسال می‌شود.

توجه داشته باشید:

  • شماره ملی باید متعلق به فرد مسافر باشد.

  • حتماً ایمیل معتبر و فعال خود را وارد کنید.

  • در انتخاب نوع خروج دقت کنید.

  • پس از پرداخت امکان تغییر اطلاعات یادشده وجود ندارد.

  • برای اطمینان بیشتر، رسید پرداخت عوارض خود را در فرودگاه و در گیت پلیس به همراه داشته باشید. ( اطلاعات پرداخت مسافرین پس از ۲۰ دقیقه در سامانه پلیس گذرنامه ثبت می شود و در پرداخت های آنلاین نیازی به ارائه رسید کاغذی نیست. کافی است در صورت نیاز کد عبور درج شده در پیامک ارسالی را به افسر گذرنامه ارائه کنید.)

  • در صورت ثبت تلفن همراه، پیامکی حاوی نتیجه تراکنش برای شما ارسال خواهد شد.

ارسال پاسخ