سفر دوستان قرن > اخبار > عجایب و شگفتی های ارمنستان (۲۰۱۹-۲۰۲۰)

باور نکردنی های و عجایب های ارمنستان

۱-«تاتو» (Tatev) و پل شیطان :

شاید کمتر کسی راجب این پل شنیده باشد در اینجا میخواهم از این منطقه عجیب و پل شیطانی برایتان مطالبی را توضیح دهمبه نظر من ، باید رفت و با چشم خود دید! باید از نزدیک لمس کرد وبا تمام وجود لذت برد و  انرژی مثبت گردش در آن محیط را تا ابد به خاطر سپرد. پل شیطان ارمنستان یکی از آن مکانهایی است که حتما باید قبل ازمرگ آن را دید.

حالا چرا پل شیطان ؟

طبیعت شگفت انگیز با مناظر فوق العاده و آثار معجزه آسایی است که بخشی جدایی ناپذیر از میراث طبیعی جهان است. و اما پل شیطان . بله، پل های بسیاری در جهان با آن نام وجود دارد، به عنوان مثال در سوئیس، فرانسه، بلغارستان و غیره .

پل “شیطان در قبرستان رودخانه وورتان واقع شده و طول آن تقریبا ۳۰ متر است. این در عمیق ترین قسمت یخ زده در عمق ۷۰۰-۸۰۰ متر واقع شده است. در آن قسمت، زاویه ای خیلی ضعیف است که حتی اشعه های خورشیدی قادر به نفوذ به پایین آب و هوای آن نیستند. یکی از بناهای تاریخی طبیعت، پل شیطان است. و در یک دره عمیق واقع شده است در اطراف بسیاری از چشمه های کوهستانی که آبهای آن سنگ های دره را با رنگ های صورتی، زرد و سبز در آورده است.

ساختار:

این ساختار فوق العاده پل طبیعی ساخته شده از تراورتن است. در طول بسیاری از قرن ها توده های سنگین زیادی جمع شده اند تا بتوانند این قوس سنگ قدرتمند را تشکیل دهند. استالاکتیت هایی که توسط چشمه های آب معدنی ساخته شده اند از لبه های این قوس سنگ آویزان هستند و از غارهای سنگی تحت پل طبیعی می افتد. چشمه های معدنی در زیر پل قرار دارند. آنها به رودخانه وروتان ریخته می شوند تا آن را فراوان تر کنند.

در نگاه اول به نظر می رسد که رودخانه کوچک و نازک زیر پل جریان دارد، اما در عوض، ما شاهد یک رودخانه عمیق تر از پل می افتیم. شاید این به همین دلیل است که مردم پل طبیعی “پل شیطان” را نام بردند. امروزه مردم به دنبال رودخانه ی وورتان می روند و می گویند: “این کار شیطان است …آبهای معدنی داغ که در آنجا قرار دارد به درمان و دارو شناخته شده است در دوران باستان ارمنی ها ثروتمند بودند و برای بازدید از این غار فوق العاده در ماه های تابستان برای حمام در آب های سالم اقدام میکردند.

۲-جرموک و آب گرم و گاز دار :

جرموک یک شهر آرام آرام است، که داراب آب و هوای عالی، طبیعت خیره کننده و آب معدنی شفا است. بسیاری از بازدیدکنندگان جرموک برای مقاصد درمانی به آنجا میروند و این شهر را به عنوان یک شهر برای استراحتگاه ها در نظر می گیرند. شما همچنین می توانید به ایستگاه های مختلف آب بروید که در آن شما می توانید آب درخشان تازه را در دمای مختلف تغییر دهید. در کل، در Jermuk حدود ۴۰ سرامیک ، معدنی در بالا آن قرار دارد. یکی دیگر از جاذبه های اصلی شهر، آبشار Jermuk است که این آبشار در ارتفاع ۶۸ متری است.

افسانه جرموک

در سال های گذشته، در جنگل جرموک، حیوانی را شکار کردند. یکی از شکارچیان، این حیوان را با یک ضربه زخمی نمود. حیوان وحشی که زخمی شده بود، شروع به فرار نمود و شکارچی هم به دنبال او دوید. آن حیوان به محض دیدن رودخانه، خود را به آن انداخت و به طور معجزه آسایی سلامت از آب بیرون آمد و به سرعت به سوی جنگل فرار کرد ممکن است شنیده باشید که آب ارمنستان یکی از پاک ترین و گوارا ترین آب ها در دنیا می باشد.

در واقع آب ارمنستان از چشمه لوله کشی شده و به همین دلیل می توان این آب را مستقیم نوشید و نیازی به جوشاندن آن نیست. مردم محلی احترام خاصی به آب می گذارند و افسانه های بسیاری در مورد آن تا کنون گفته شده است. در این مطلب، سعی کرده ایم برای اطلاعات بیشتر مسافران تور ارمنستان که از این کشور دیدن می کنند، افسانه ها و توضیحاتی در مورد این مایع حیاتی قرار دهیم.

۳- اُدزون در شمال ارمنستان :

Odzun در استان لری ارمنستان واقع شده است. یک روستای تاریخی مهم و زیبا که در فلات بالای رشته های چپ از دره رود Debed واقع شده است. مناظر طبیعی در این منطقه نفس گیر است، به ویژه هنگامی که از کلیسای بسیار مشهور اوجون بازدید شده است که از غار به چشم می خورد. کلیسای قرن پنجم قرون وسطایی ارزش دیدن آن را دارد، و در واقع جذابیت اصلی این شهر است.

 به دنبال تقسیم ارمنستان بین امپراتوری ساسانی و روم در۳۸۷میلادی و درپی آن فروپاشی دودمان اشکانی ارمنستان این منطقه به بخشی که تحت حاکمیت ساسانیان بود پیوست. در سال۶۵۸ میلادی ارمنستان مورد هجوم عربها قرارگرفت و پس از آن در سدۀ دهم میلادی خاندانهای بومی ارمنی همانند باگراتونی به قدرت رسیدند در واقع به مانند دیگر مناطق ارمنستان این منطقه هم فرازو نشیبهای زیادی را پشت سرگذاشته است و به خاطر چشم اندازهای زیبا و آثار باستانی فراوانش گردشگران را به سوی خود فرا می خواند.

۴-معبد گارنی و کلیسای گغارت و کلیسای اچمیاتزین :

معبد گارنی :

قلعهٔ گارنی، در سده سوم پیش از میلاد، در دورهٔ حکومت دودمان اَروَندی بنا شده است. در زمان جنگ‌های ایران و روم، در سده اول میلادی، قلعه به اشغال نیروهای روم درآمد که آن را ویران کرد اما پس از عقد پیمان ۶۲ میلادی، نرونامپراتور روم، هزینهٔ بازسازی قلعه را پرداخت و تیرداد یکم پادشاه ارمنستان، در ۷۵ میلادی اقدام به بازسازی قلعه و بنای ساختمان‌های کاخ و معبد مهر در آن کرد که سنگ‌نوشته‌هایی نیز به زبان یونانی باستان در این خصوص از وی به دست آمده است. در ۳۰۱ میلادی، مسیحیت دین رسمی ارمنستان اعلام شد و کلیهٔ معابد ویران یا تبدیل به کلیسا شدند اما به علت نامعلومی معبد گارنی دست نخورده باقی ماند.

پلان قلعه به شکل مثلثی است که قاعدهٔ آن در سمت شمال قرار دارد و با دیواری از سنگهای خوشتراش به ارتفاع ۱۲ تا ۱۴ متر و طول ۳۱۴ متر محصور بوده است و چهارده برج با پلان مربع شکل داشته است. دو ضلع دیگر قلعه به علت وجود دره‌های عمیق فاقد دیوار دفاعی است. عمق دره در سمت جنوبی به سیصد متر می‌رسد و کلیهٔ بناهای اصلی قلعه در این قسمت قرار دارند.

حمام معبد

قلعه گارنی به منزله اقامتگاه تابستانی پادشاهان ارمنستان از اهمیتی ویژه برخوردار بود و در سده سوم میلادی، در کنار ساختمان کاخ، حمامی با سبک معماری بومی در آن احداث شد. کف حمام با سنگ‌های رنگی تزیین شده بود که در بخش‌های باقی مانده آن تأثیر هنر هلنی به صورت تصویر خدایان یونانی اقیانوس‌ها و دریاها به همراه نوشته‌هایی به زبان یونانی به چشم می‌خورد.

عجایب و شگفتی های ارمنستان عجایب و شگفتی های ارمنستان عجایب و شگفتی های ارمنستان عجایب و شگفتی های ارمنستان عجایب و شگفتی های ارمنستان

کلیسا یا صومعه گغارت

یسای غاری دنیا که در چهل کیلومتری ایروان ، ارمنستان واقع شده است . صومعه گغارد (به معنی سرنیزه) با معماری منحصر به فرد خود در استان کوتایک ، ارمنستان واقع شده , این کلیسا در واقع بخشی از کوه مجاور است که تراشیده شده و در میان صخره ها و دره ای زیبا احاطه شده است(۲ بخش دررونی و بیرونی کوه). گغارت به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو  ثبت شده است. گغارد درون دره ای خوش منظره در فاصله ۹ کیومتری از معبد گارنی( garni ) نهفته است

،این کلیسا نام خود را از نیزه مقدسی که مسیح در زمان مصلوب شدن به وسیله آن مجروح شده گرفته است . بنا به روایات نیزه نیز در اینجا نگهداری می شده اما هم اکنون در خزانه مقدس در کلیسای مادر یعنی اچمیادزین قرار دارد.

بنا و ساختار و جالب است بدانید که جز میراث فرهنگی یونسکو می باشد :

ساختمان این صومعه جذاب ، از گرانیت سخت کنده کاری شده و جزو چهارکلیسای نایابی می باشد که در صخره و دره ها بنا شده اند. بنا بر افسانه ها ،گغارد در قرن ۴ بنا گذاشته شد.در هر حال قدمت این کهن ترین کلیسای غاری شکل ، به قرن ۷ باز می گردد .در آن زمان به Ayrivank (غار و صومعه) نام داشته که بخشی از آن توسط حمله اعراب در سال ۹۲۳ سوزانده شد. در جوار صومعه ، در سمت چپ بر روی تپه ، سلول های رهبانی غار مانندی که توسط راهبان ساخته شده اند قابل رویت است.

توضیحات

در سمت راست راهرو، دو ورودی سنگی وجود دارد. ورودی سمت چپ (ساخته شده در سال ۱۲۴۰) شامل حوضچه ای می باشد که از آب چشمه پر میشود .آب این چشمه مقدس بوده و خوش شانسی می آورد .روایت است که پاشیدن مقداری از این آب بر بدن پوست را جوان میکند . در سمت راست کلیسای کوچکی وجود دارد که در سال ۱۲۶۳ ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده Papaq Proshian و همسرش ، Hruzakan است بر روی این مقبره نشانی یک شکل دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است. در سمت چپ پله هایی سنگی بر روی تپه ۱۰ متری ، کلیسا کوچک تراشیده شده از سنگ خام بنا شده است .

 کلیسای اچمیاتزین :

اِچمیادزین (یا اجمیاتزین) با نام رسمی واغارشاپات ، نام یک شهر و همچنین یک مکان مقدس در کشور ارمنستان است. آستان قدس اچمیادزین  که در استان آرماویر ارمنستان در حدود ۲۰ کیلومتری غرب ایروان واقع شده، مرکز کلیسایی ارمنیان و مکانی بسیار مقدس برای ایشان است. جاثلیق کل ارامنه در آنجا زندگی می‌کند و کلیسای اچمیادزین(Etchmiadzin Cathedral) که در سال ۴۸۰ ساخته شده در آنجا قرار دارد. واژه اچمیادزین به معنای ظهور تک‌فرزند (منظور عیسی به‌عنوان تنها فرزند خدا) است، زیرا به باور مردم، عیسی خود در آنجا از آسمان به زمین فرو آمد تا مکان دلخواهش را برای ساخت کلیسا نشان دهد.

این کلیسا که از کلیساهای ارمنستان است به کلیسا جامع ارمنستان نیز معروف است. از انجا که این کلیسا نشان دهنده تاریخ و فرهنگ مردم ارمنستان است ،برای گردشگران ارمنستان به یکی از دیدنی های ارمنستان تبدیل شده است.

افسانه های ارمنستان :

افسانه آب در ارمنستان

ممکن است شنیده باشید که آب ارمنستان یکی از پاک ترین و گوارا ترین آب ها در دنیا می باشد. در واقع آب ارمنستان از چشمه لوله کشی شده و به همین دلیل می توان این آب را مستقیم نوشید و نیازی به جوشاندن آن نیست. مردم محلی احترام خاصی به آب می گذارند و افسانه های بسیاری در مورد آن تا کنون گفته شده است. در این مطلب، سعی کرده ایم برای اطلاعات بیشتر مسافران تور ارمنستان که از این کشور دیدن می کنند، افسانه ها و توضیحاتی در مورد این مایع حیاتی قرار دهیم.

افسانه ی آب جرموک

در سال های گذشته، در جنگل جرموک، حیوانی را شکار کردند. یکی از شکارچیان، این حیوان را با یک ضربه زخمی نمود. حیوان وحشی که زخمی شده بود، شروع به فرار نمود و شکارچی هم به دنبال او دوید. آن حیوان به محض دیدن رودخانه، خود را به آن انداخت و به طور معجزه آسایی سلامت از آب بیرون آمد و به سرعت به سوی جنگل فرار کرد.

افسانه دریاچه سوان

در جمهوری ارمنستان، بزرگترین دریاچه، دریاچه سوان است. اما طبق گفته برخی از باستان شناسان، در زمان گذشته بر روی این دریاچه، جنگلی قرار داشت که در میان آن یک چشمه کوچک جریان داشت. مردم محلی آن چشمه را باز کرده، ظرفشان را پر کرده و سپس درب چشمه را می گذاشتند. روزی دختری روستایی فراموش می کند تا درب چشمه را ببندد. چشمه آب باز ماند و آب آنقدر به جریان افتاد تا اینکه یک دریاچه از آن تشکیل شد و آن دختر روستایی نیز به سنگ تبدیل شد.

افسانه چشمه شاکاراتژور واقع در گوریس

در زمان های گذشته دختر جوانی به نام شاشان زندگی می کرد که در میان دختران بی نظیر بود. زمانی که می خندید گویی نیلوفر ها می شکفتند. به همین دلیل کوه لیلیز یا نیلوفر در ارمنستان به کوه شاشان معروف شد. زمانی که دختر زیبا گریست از میان اشک هایش رودخانه جاری شد و به شکل چشمه در آمد. حال به دلیل گوارایی آب آن منطقه به آن، شاکاراتژور می گویند.

افسانه جشمه کاتنابیور

ماشتوت که مخترع الفبا نیز بود، در شهر خود، اشاکان به خاک سپرده شد. در میان راه، مردم احساس تشنگی کرده و روی زمین نشستند. به طور معجزه آسایی پس از چند مدت زمین ترک برداشت و آب از آن جاری شد. به دلیل مزه شیری آن آب نام چشمه را کاتنابیور به معنی چشمه شیر گذاشتند.

پالپولک

در سال ۱۹۶۸، در جشن ۲۷۵۰ سالگی ایروان، شهرداری شهر، به مناسبت سالگرد ایروان، ۲۷۵۰ فواره در شهر ایجاد نمود. سال ها گذشت اما تعداد فواره ها هما اندازه باقی ماند. این فواره های کوچک پالپولک نام گرفتند. آب این فواره ها آنقدر تمیز و پاک است که زمانی که مشغول خرید و گشتن در شهر هستید دیگر نیازی به صرف پول برای خود ندارید.

آب معدنی:
ارمنستان مملو از آب های پاک و ذلال می باشد که از منابع اقتصادی این کشور به شمار می رود.

از مکان هایی که دارای آب معدنی می باشند، عبارتند از:
– چشمه جرموک که از قدیم درمان بیماری ها و مشکلات بوده است. بیماری های درمان شده از این آب، مشکلات گوارشی، سیستم عصبی، اختلالات متابولیک، و دیگر بیماری ها بوده است.
– دلیجان که در سال ۱۹۴۷ کشف شد و جهت جلوگیری و درمان بیماری ها از آن استفاده می شود.
چشمه بی جی ان آی
این چشمه در سال ۱۹۶۸ به وجود آمد که مانند چشمه های گفته شده خاصیت درمانی هم دارد.

 

 تفریحهای جنجالی ارمنستان!

تفریحات ارمنستان توجیه خوبی است برای این موضوع که چرا هر ساله تعداد توریست ها و کسانی که به تور ارمنستان سفر میکنند بیشتر میشود. ارمنستان با تفریحات وسوسه انگیز خودش مثل برگزاری کلاسهای آشپزی برای توریست ها یا غواصی در دریاچه سوان ارمنستان، توریست و گردشگران زیادی را همواره به سمت خود جذب کرده است. با توجه به انتخاب ها و اولویت هایی که در تور ارمنستان برای خود در نظر میگیرید باید به این نکته توجه کنید که در ارمنستان جاهای دیدنی و تفریحات متنوعی وجود دارد که بی شک از آنها بی خبر هستید. ارمنستان از امنیت بسیار خوبی برخوردار است و در ماه های تابستان، کافه ها و پارک هایی را پیدا میکنید که پر از جمعیتی است که از بعد از ظهر خود تا زمانی که شب فرا برسد لذت میبرند. بیش از ده دوازده باشگاه رقص با نورپردازی های زیبا و امروزی، رقص نور و موزیک های ارمنی در ایروان وجود دارد. مراکز بولینگ نیز از تفریحات پر طرفدار ارمنستان به حساب می آید ولی بهترین تفریحات ارمنستان از نظر ارمنی ها و توریست ها در فصل تابستان تفریحات آبی مثل پارک آبی های ایروان میباشد.

پاراگلایدر در ارمنستان – باشگاه  Paragliding in Armenia) SKY)

یکی از تفریحات ارمنستان که بین گردشگران تور های ارمنستان پرطرفدار است، پاراگلایدر ارمنستان است. چراکه ارمنستان یک کشور کوهستانی است و زیبایی های ارتفاعات ارمنستان به خصوص با تماشای پرواز پرندگان تکمیل خواهد شد. پاراگلایدر یک تفریح جدید در گردشگری ارمنستان است که در حال حاضر محبوب ترین تفریح نیز می باشد. در کوه هاتیس، دریاچه سوان، کوه آراگاتس، کوه تقنیس و کوه آرا وجود دارد. افراد ماهری که در این باشگاه هستند به افراد مبتدی یا حرفه ای آموزش های لازم را برای پرواز میدهند. پرواز در مثلث “ایروان- سوان- گیومری” و منطقه تاوش مناطقی هستند که برای این تفریح در ارمنستان در نظر گرفته شده اند. مطمعن باشید که این تفریح به حدی هیجان انگیز است که نهایت لذت را از تماشای کوهستان، دریاچه و ابرهایی که در کنارتان حرکت میکنند خواهید برد. ارمنستان یک موزه رو باز است و شما این شانس را خواهید داشت که زیبایی و اسرار این سرزمین را با پاراگلایدر ارمنستان کشف کنید.

هزینه پرواز با یک مربی:

  • ۱ شرکت کننده ۴۸.۰۰۰ درام

  • ۳ تا ۵ نفر ۴۳.۰۰۰ درام

  • از ۶ نفر به بالا ۴۰.۰۰۰ درام

که این هزینه شامل: پرواز هر شخص به طور متوسط ۲۰ دقیقه، عکس و فیلمبرداری در طول پرواز و یک پاراگلایدر برای رفت و برگشت میباشد.

 

باشگاه گلف آرارات(Ararat Valley country club)

در بهار سال ۱۹۹۸ میلادی  واهان هونانیان (Vahagn Hovnanyan) در طول سفر خود به تور ارمنستان ایده ی تاسیس یک باشگاه گلف به ذهنش رسید و در سال ۲۰۰۰ میلادی بر روی یک قطعه زمین احاطه شده توسط آرارات پر شکوه و کوهستان آراگاتس و آرا کوه  شروع به ساخت « باشگاه گلف آرارات» کرد و با هدف توسعه گلف در ارمنستان به کار خود ادامه داد. در سال ۲۰۰۵ فعالیت ساخت وساز به اتمام رسیده و برای اولین بار در ارمنستان امکان بازی در یک نوع ورزش اشرافی برای ارمنیان و گردشگران کشور ارمنستان فراهم شد و باشگاه گلف آرارات به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان  تبدیل شد. در کنار زمین گلف وسیع ای مرکزتفریحی، ۱۸ زمین مینی گلف وجود دارد و از امکانات دیگر باشگاه گلف آرارات به وجود دو زمین تنیس، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، زمین والیبال و استخر های شنا، رستوران و غیره می توان اشاره کرد. که با فراهم کردن این امکانات جدید به باشگاه گلف آرارات این به مجموعه باشگاه دره آرارات تغییر نام داد.

 

باشگاه و پارک آبی دنیای آب(Jrashkhar

اگر در تابستان قصد سفر به ارمنستان کردید  پارک آبی دنیای آب را از دست ندهید. پارک آبی دنیای آب، یکی از بهترین گزینه ها برای مسافران تور ارمنستان در فصل تابستان می باشد زیرا می توانند در آنجا شنا کنند یا از وسایل آبی این مجموعه استفاده کنند. پارک آبی دنیای آب ارمنستان در ناحیه نور نورک ایروان در خیابان میاسنیکیان قرار دارد.این پارک آبی هیجان انگیز در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد و دارای یک پارک آبی روباز به مساحت ۲/۵ هکتار و یک پارک آبی سرپوشیده به مساحت ۵ هکتار می باشد. پارک روباز مجموعه دارای دو استخر بزرگ، یک استخر کودکان، یک استخر VIP و سه استخر برای بازی های آبی و ۳ سرسره وجود دارد که برای بزرگسالان و نوجوانان بسیار هیجان انگیز و جالب است و موجب بالا رفتن آدرنالین در بدنتان خواهد شد. پارک آبی دنیای آب در نزدیکی باغ وحش بزرگ ایروان قرار گرفته است. همچنین این پارک آبی در نزدیکی بوتانیکال ایروان قرار دارد. در فصل زمستان نیز بزرگ ترین استخر پارک آبی تبدیل به پیست اسکی روی یخ می شود که همه ساله علاقه مندان بیشماری دارد.

پارک عشاق(Lovers’ Park)

پارک عشاق ایروان یک پارک عمومی بسیار زیبا در خیابان بقرمین در منطقه کنترون شهر ایروان به مساحت ۲.۵ هکتار می باشد. پارک عشاق که در نیمه دوم قرن ۲۰ به صور کامل از بین رفته بود، بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بازسازی شد و در سال ۲۰۰۸ توسط یک بانی خیر به نام آلبرت بوقسیان،رئیس بنیاد بوقسیان بازگشایی شد و در سال ۲۰۱۰ تندیس شاعر برجسته جیورج امین توسط مجسمه ساز مشهور ارمنی آشوت آرامیان در پارک عشاق ساخته شد. دلیل نام گذاری این پارک به نام پارک عشاق بر اساس یک واقیعت تاریخی است که از قدیم الایام تمامی عشاق قرار های خود را در این پارک زیبا برگزار می کردند, و پس از نام گذاری نیز این مو ضوع همه گیر شد و این پارک به یکی از مکان های محبوب زوج های جوان ارمنستانی تبدیل شده است.

 

شهربازی پلی سیتی ارمنستان(Play City)

پلی سیتی ارمنستان یا همان شهر بازی های متنوع یکی از مراکز تفریحی ارمنستان با محبوبیت ویژه بین مردم کشور و گردشگران تور ارمنستان در هر رده سنی  می باشد. مجموعه وسیع  تفریحی پلی سیتی که  در سال ۲۰۰۲ افتتاح گردیده است با هدف سرگرمی و تفریح برای همه ی مردم همواره سعی بر این شده است که هرکه قدم در مجموعه تفریحی پلی سیتی ارمنستان گذاشت دیگر پای رفتن نداشته باشد و ساعاتی را در این مجموعه با خوشی و خنده بگذراند! مجموعه پلی سیتی  برای تحقق بخشیدن به این هدف خود دارای  بخش های مختلفی از جمله: پیست کارتینگ، پیست باگی،پیست ماشین کوبنده، زمین گلف، پینت بال، بولینگ، بیلیارد، باشگاه تیر اندازی، سینمای ۷بعدی، بازی های کامپیوتری، زمین های بازی کودکان متناسب با هر گروه سنی و تئاتر های مخصوص کودکان، برگزاری جشن های مناسبتی و غیره می باشد.

 

باشگاه سوارکاری آیرودزی(Ayrudzi Riding Club)

باشگاه دوستداران سوارکاری آیرودزی در حومه شهر آشتاراک قرار گرفته است. این باشگاه سوارکاری خدماتی شامل اسب سواری، غذا دادن به اسب ها و نحوه زین کردن آنها را به شما ارائه میدهد. علاوه براین شما این شانس را خواهید داشت که اطلاعات زیادی را درباره اسب ها، اسب سواری و تاثیرات ویژه آن کسب کنید.

 

آتلیه عکاسی به سبک قدیمی ماراشلیان (Photo Atelier Marashlyan Retro)

آتلیه عکاسی به سبک قدیمی ماراشلیان از سال ۲۰۱۳ در مرکز ایروان شروع به کار کرد. علاوه بر سرویس عکس حرفه ای، میتوانید یک عکس با لباس های محلی ارمنستان بگیرید و با فرستادن یک کارت پستال با عکس خود در لباسهای سنتی ارمنستان خانواده و دوستانتان را شگفت زده کنید.

 

زیپلاین در ارمنستان (Ziplining in armenia)

انسان بیش از ۴ قرن آرزو داشت که پرواز کند. ما در این نسل بسیار خوش شانس هستیم که در دوره ی  پاراگلایدرها، هلکوپتر ها، هواپیما ها و چتربازی ها  قرار داریم و هر زمان که بخواهیم می توانیم از آن ها استفاده کنیم. یکی دیگر از راه هایی که ما به آسانی به آن دسترسی داریم و می توانیم با آن اشتیاق درون خود را آرام کنیم، استفاده از زیپلاینیگ است. این تفریح یکی از جدید ترین تفریحات دنیاست که درصنعت گردشگری ارمنستان هم به کار آمده است.  می توانید در زیپلاینینگ، خود را رها و آزاد احساس کنید. تصور کنید، قرار است کوه های فوق العاده ارمنستان، منطقه سرسبز تاوش، را ببینید و قرار است در ارتفاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری از سطح زمین زیپلاین کنید.

 

آفرود در ارمنستان (Off roading in armenia)

این تفریح برای کسانی که می خواهند آدرنالین بیشتری را رها سازند و ترجیح می دهند روی زمین با سرعت حرکت کنند تا اینکه در هوا پرواز کنند بسیار موثرتر خواهد بود. آفرودینگ در ارمنستان برای کسانی که مشکل قلبی دارند یا می ترسند و ممکن است از هوش بروند قطعا مناسب نخواهد بود زیرا قرار است روی کوه های بکر،ناهموار، صعب العبور و گام نخورده رانندگی کنید. قرار است در مسیر های  پر پیچ و خم آفرود کنید و بسیار لذت ببرید و در طول رانندگی تان کوه های بی نظیر ارمنستان، مناظر زیبا، دره های عجیب، دریاچه طبیعی و جنگل های زیبای ارمنستان را ببینید.

 

 

ارسال پاسخ