شگفت آور ترین فرودگاه های جهان

سفر دوستان قرن > اخبار > شگفت آور ترین فرودگاه های جهان

این فرودگاه که در آلاسکا و نزدیک به قطب شمال قرار دارد دارای باند پروازی احاطه‌ شده توسط آب است. علاوه بر این آب و هوای منطقه کاملا غیرقابل پیش‌بینی بوده و خطر دیگری که هواپیماها را تهدید می‌کند، امکان انتقال سنگ‌ها به وسیله آب باران به داخل باند است. دسته‌های بزرگ پرندگان که در این منطقه زندگی می‌کنند همواره خطری بالقوه برای هواپیما‌ها محسوب می‌شوند و کنار همه این موارد بادهای شدید و دائمی منطقه را اضافه کنید تا به دلیل قرار داشتن این فرودگاه در چهارمین رتبه فرودگاه‌های پر خطر دنیا پی‌ببرید.نکته جالب در مورد این فرودگاه این است که کسی نمی‌داند چرا با توجه به این ویژگی‌های طبیعی و مشکلات فنی در این محل فرودگاه ساخته شده است و به چه دلیل هنوز از این فرودگاه استفاده می‌شود.

. در نزدیکی ساحل غربی اسکاتلند Hebride فرودگاه بارا قرار دارد ، بله ، درست حدس زده اید ، باند فرود همان ساحل دریاست که برای پرواز و فرود . آن هم تنها برای پروازهایی که در روز صورت میگیرد ، استفاده میشود.

در ایالت واشنگتن  یکی دیگر از باندهای فرود ساحلی مربوط به فرودگاه دولتی Copalis در ساحل غربیCopalis ایالت متحده است . این باند بین دلتای رودخانه ی و حصار صخره ای قرار گرفته است.

باند فرود کوهستانی در فرودگاه Courchevel فرانسه تنها ۵۴۵ متر درازا دارد! طول کم، شیب ۱۸.۵ درجه‌ی و پرتگاهی که در پایان باند فرود قرار گرفته دهشتناکی آن را تمام و کمال می‌کند.

فرودگاه بین‌المللی Toncontín در هندوراس، در بین مناطق کوهستانی قرار گرفته و دارای باند فرود بسیار کوتاهی است.

فرودگاه تنژینگ-هیلاری (Tenzing-Hillary) در کشور نپال در ارتفاع ۲۸۶۰ متری از سطح دریا قرار دارد و درازای باند فرود آن تنها چند صد متر است.

فرودگاه اسوالبارد (Svalbard) نروژ در سال ۱۹۷۵ بر روی سطح منجمد شده‌ی زمین یا همان پرمافراست ساخته شده است. آسفالت‌کاری پی در پی آن را به یکی از سخت‌ترین باندهای فرود جهان بدل کرده است.

تراکم بالای جمعیت، باند فرود تنگ، آتشفشان‌های فعال و آب و هوای مه آلود فرودگاه کوئیتو (Quito) اکوادور که در ارتفاع بالایی از سطح زمین قرار داده را یکی از ترسناک‌ترین فرودگاه‌های جهان کرده است. این باند که مهم‌ترین فرودگاه کشور اکوادور به شمار می‌رود قرار است به زودی به بیست کیلومتری شمال شهر منتقل شود.

باند فرود برفی و یخ‌زده‌ی دریای منجمد، قطب جنوب در دورافتاده‌ترین نقطه‌ی جنوبی زمین واقع شده است. جالب اینکه این فرودگاه در تمام طول سال باز است و هواپیماهای متعددی محموله و محققان بسیاری را به این نقطه‌ از زمین انتقال می‌دهند.

فرودگاه Gibraltar یکی از جالب‌ترین موارد این فهرست است که در دل شهر قرار گرفته است. از این گذشته درازای این باند تنها ۱۸۰۰ متر است که در نوع خود بسیار کوتاه است. این باند با خیابان اصلی وینستون چرچیل که یکی از شلوغ‌ترین معابر شهری است تقاطع هم سطح دارد! به همین خاطر هر بار که هواپیمایی فرود می‌آید یا پرواز می‌کند، این خیابان بسته می‌شود.

باند فرود ماتکین ، لسوتو : این فرودگاه در لبه دهلیز یا راهرویی کوهستانی به طول ۲۰۳۰ متر قرار گرفته است . فرودگاهی با باند فرود پر دردسر برای خلبانان که به گفته خلبانان ، امتداد واقعی این باند ۳۹۹ متر است ، زیرا هواپیماها برای پرواز و سرعت گیری مجبور به طی مسیری سربالایی به مسافت ۶۰۹ متر هستند . مسافران در اینجا با یگ سقوط احتمالی از ارتفاع فضای کافی برای برخاستن از روی زمین در اختیار ندارند . در نتیجه آنها از روی صخره به پایین می پرند و عملیات برخاستن از روی زمین را در حین سقوط انجام می دهند !

 

فرودگاه بین‌المللی کانسای (Kansai) در اوزاکای ژاپن در دل آب شناور است و هر زمان که خلبانی هواپیمای خود را در این باند به زمین می‌نشاند، گویی که بر روی آب فرود می‌آید!

 

بزرگترین فرودگاه های جهان

۱- فرودگاه ملک فهد  | King Fahd International Airport

فرودگاه  بین المللی ملک فهد بی شک بزرگ ترین فرودگاه جهان از نظر مساحت است. این فرودگاه در شهر دمام عربستان سعودی قرار دارد و مساحت کل مجموعه فرودگاهی عدد باورنکردنی ۷۷۶۰۰ هکتار است!!! برای آنکه تصور درستی از مساحت این فرودگاه داشته باشید باید بگوییم که فرودگاه ملک فهد از کل مساحت کشور بحرین بزرگ تر است! البته کل این مساحت برای خدمات ترابری و حمل و نقل هوایی استفاده نمی شود. تنها ۳۶۷۵ هکتار از این مساحت وسیع برای امور فرودگاهی استفاده می شود. بله، در واقع ۵% مساحت آن واقعا مورد استفاده قرار می گیرد و بقیه مساحت آن بی استفاده مانده است. بنابراین اگر قرار بود مساحت مورد استفاده آن را در نظر بگیریم مطمئنا در پایین لیست ما قرار می گرفت. این فرودگاه از نظر جابجایی مسافر هم چندان جایگاهی ندارد و سالانه حدود ۱۰ میلیون مسافر را جابجا می کند. بنابراین می توان گفت که این فرودگاه، بزرگ ترین فرودگاه جهان و کم بازده ترین آن هاست.

 

۲- فرودگاه دالس واشنگتن | Washington Dulles International Airport

فرودگاه بین المللی دالس واشنگتن اگرچه از نظر ترافیک هوایی در بین شلوغ ترین فرودگاه های جهان قرار ندارد اما از نظر وسعت مطمئنا جزو چند فرودگاه بزرگ جهان است. این فرودگاه حدود ۵۲۰۰ هکتار مساحت دارد که البته تمام این مساحت برای پرواز هواپیماها استفاده نمی شود. فرودگاه دالس یک ترمینال اصلی، دو ترمینال فرعی و ۴ باند فرودگاه بتنی دارد.

۳- فرودگاه پودنگ شانگهای  | Shanghai Pudong International Airport

فرودگاه بین المللی پودنگ شانگهای در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر شانگهای قرار دارد و یکی از دو فرودگاه بین المللی این شهر است. فرودگاه پودنگ از نظر تعداد جابجایی مسافر پنجمین فرودگاه پرتردد در آسیا و نهمین فرودگاه شلوغ در جهان به شمار می رود. فرودگاه پودنگ شانگهای ۴۰۰۰ هکتار مساحت دارد و دارای دو ترمینال مسافربری و ۵ باند فرودگاه بتنی است.

 

۴- فرودگاه قاهره  | Cairo International Airport

فرودگاه بین المللی قاهره پرتردد ترین فرودگاه در مصر و دومین فرودگاه شلوغ در آفریقا به شمار می رود. این فرودگاه گرچه از نظر ترافیک مسافر در لیست شلوغ ترین فرودگاه های جهان قرار ندارد اما یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان به شمار می رود. فرودگاه قاهره ۳۷۰۰ هکتار مساحت دارد و دارای ۳ ترمینال مسافربری و ۳ باند فرودگاه آسفالت است.

 

۵- فرودگاه سووارنابومی بانکوک  | Suvarnabhumi Airport

فرودگاه بین المللی سووارنابومی که به نام فرودگاه بانکوک نیز شناخته می شود یکی از بزرگ ترین فرودگاه های بین المللی در جنوب شرق آسیاست. این فرودگاه با جابجایی ۵۶ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۶ یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه های جهان به شمار می رود.فرودگاه سووارنابومی ۳۲۴۰ هکتار مساحت دارد و یکی از مرتفع ترین برج های مراقبت و یکی از بزرگ ترین ساختمان های ترمینال فرودگاهی را در بین سایر فرودگاه های جهان دارد.

1 پاسخ

ارسال پاسخ