سپتامبر 27, 2023 8:11 ب.ظ

شهر نخجوان

نخجوان که یکی از شهرهای زیبای باکو و جومهوری خود مختار آذربایجان نزدیک به شهر جلفا است. فاصله تهران تا نخجوان حدود ۱۱ ساعت است، فاصله مناسبی برای یک گشت و گذار چند روزه و فرح بخش  مناسب است. فقط کافی است تا دو روز مرحصی داشته باشید و رانندگی کنید یا با اتوبوس و قطار خودتان را به جلفا برسانید. سپس از مرز به سمت جلفا و حدود ۴۰ دقیقه بعد به شهر زیبای نخجوان این شهر خوش آب و هوا و آرام بخش برسید. علت اینکه نخجوان به این نام در آمده تمدن و تاریخ و روایت هایی است که به آن این لقب را داده است ریشه نام نخجوان در زبان پارسی پهلوی است یعنی معرب واژه نخگیرپان (نخگیر= شکار و پان پسوند نگهبانی که روی‌هم‌رفته به معنی شکارگاه می‌باشد) و مهم‌ترین سند معتبر کتاب ایران در زمان ساسانیان نوشته کریستین سن است. عده کمی از زبان شناسان این واژه را ترکی شدهٔ نقش جهان می‌دانند. البته برخی از اشخاص در جمهوری آذربایجان آن را با نام نقش جهان نیرمیشناسند.

نخجوان چرا خاص است؟

این شهر با قدمت تاریخی جای جای  زیبایی دارد و منظره کوه‌ها و ابرها بسیار دیدنی است. راه رفتن در خیابان‌های زیبا در فصل بهار هر گردشگری را با چشم بسته به این شهر زیبا می‌کشاند، اما در همین نزدیکی، جاذبه‌هایی است که اگر بیشتر فرصت داشته باشید، می‌توانید تجربه‌ای تکرار نشدنی به دست آورید. نزدیکی شهر نخجوان  به جلفا و آبشار آسیاب‌خرابه، کلیسای سنت استپانوس، رود ارس  دلایل دیگری است که این مقصد را منحصر به فرد کرده‌اند. پس برای دیدن آن‌ها درنگ نکنید.

در نخجوان چه می‌بینیم؟

نخجوان یکی از مقاصدی بهاری و زمسنانی است که هر  گردشگر و اهل سفر، طبیعت گردی، و شهر گردی را به سمت خود میکشد در میان خیابان های زیبای آن که گذر می‌کنید، معماری زیبای این شهر و نظم و نقاشی زیبای ساختمان‌ ها،نشان از روحیه شاد مردم این شهر است. طبیعت زیبا در منطقه جشم نواز است. و در فصل بهار نهایت با رسیدن به باتابات سفرتان به اوچ خود خواهد رسید این دریاچه از جاذبه های طبیعت گردی محصوب می‌شود  که در فاصله‌ ۷۰ کیلومتری این شهر در منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا قرار دارد. رویای یک دشت پر گل در بهار عکاسان زیادی را مجاب میکند تا به آین منطقه بیایند.
تپه‌ها و کوهستان‌های این منطقه به دلیل برخورداری از آب فراوان، خاک حاصلخیز و شرایط رشد مطلوب مخصوصاً در فصل بهار میهمان گونه‌های گیاهی خوراکی و درمانی مثل بابونه، قاصدک، ریواس غیره است.
مقبره مومنه خاتون، سرای خان، قلعه قدیمی، مقره نوح، بازار قدیمی، غار اصحاب کهف دیگر جاذبه های  هستند که می‌توانید برای آنها وقت بگذارید و از دید آنها  لذت ببرید.

کی به نخجوان برویم؟

بهترین زمان که به این شهر زیبا سفر کنید اگر اغراق نباشد هر زمان حرفی برای گفتن دارد؛ در زمستان، بیش از هر چیز کوه‌های پوشیده از برف در مناطق مختلف و دریاچه یخ زده اوزون اوبا به چشم می‌آید. که برخی ترجیح می‌دهند این فصل را برای سفر به نخجوان برنامه‌ریزی کنند. اما همیشه اگر بدنبال این هستید که بهترین فصل را برای رفتن به نخجوان انتخاب کنید ما فصل بهار زیبا و با طبیعت سبز رو برو می‌شود.

در سفر به نخجوان با خود چه چیز‌هایی ببریم؟

برای سفر کردن در فصل بهار و به خصوص نخجوان کافیست کفشی مناسب بپوشید و وسایل ضروری‌ را در چمدان قرار دهید. عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب،صندل کلاه آفتاب‌گیر از لوازم پیشنهادی ما برای سفر به مناطق است. با همراه داشتن دوربین عکاسی می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری خلق کنید؛ بهتر است همیشه در سفر های کوتاه سبک و راحت سفر کنید. اما حواستان را جمع کنید تا باران های بهاری غافل گیراتان نکند پس بارانی یا پانچو و یک دست لباس گرم فراموش نشود.