شهر بوداپست

شهر بوداپست پایتخت و پرجمعیت ترین شهر مجارستان و دهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا از نظر جمعیت در محدوده شهر است.
نقاط قوت شهر بوداپست در تجارت ، دارایی ، رسانه ، هنر ، مد ، تحقیق ، فناوری ، آموزش و سرگرمی است. شهر بوداپست مرکز مالی مجارستان است و به عنوان دومین اقتصاد شهری با سرعت در حال توسعه در اروپا قرار گرفت.
این شهر یکی از مقاصد های گردشگری برای کسانی است که دوست دارند جاذبه های جدید اروپا را بشناسند و از آن لذت ببرند.
بوداپست دفتر مرکزی  نوآوری و فناوری اروپا است. کالج پلیس اروپا و اولین دفتر خارجی آژانس توسعه سرمایه گذاری چین است.
بیش از ۴۰ دانشکده و دانشگاه در بوداپست واقع شده اند که از جمله آنها می توان به دانشگاه لوتوند ایتالیا ، دانشگاه سملوویز و دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست اشاره کرد.
جذابیت بوداپست

جاذبه های بوداپست

از جمله موزه ها و مؤسسات مهم فرهنگی شهر بوداپست موزه هنرهای زیبا است. همچنین مؤسسات فرهنگی معروف مشهور عبارتند از: موزه ملی مجارستان ، خانه ترور ، آکادمی موسیقی فرانتس لیست ، خانه اپرای مجارستان و کتابخانه ملی سوچنی.
منطقه مرکزی شهر در امتداد رودخانه دانوب به عنوان میراث جهانی یونسکو طبقه بندی شده و دارای چندین بنای قابل توجه از جمله پارلمان مجارستان ، قلعه بودا ، سنگر ماهیگیران ، کاخ گرشام ، پل زنجیره ای شوچنی ، کلیسای ماتیاس و مجسمه آزادی است.
از دیگر نقاط دیدنی مشهور شهر بوداپست می توان به خیابان آندریسی ، ریحان سنت استفان ، میدان قهرمانان ، تالار بزرگ بازار ، ایستگاه راه آهن Nyugati  که توسط شرکت ایفل پاریس در سال ۱۸۷۷ ساخته شده و دومین خط مترو جهان ، یعنی راه آهن زیرزمینی هزاره نام برد.
این شهر ارزش دیدن هر دو کوه بودا ، سواحل زیبای دانوب ، جزیره مارگاریتا و شهر قدیمی شلوغ آفت را دارد.
شهر بوداپست همچنین دارای حدود ۸۰ چشمه زمین گرمایی ، بزرگترین سیستم غار آب گرمایی ، دومین کنیسه بزرگ و سومین ساختمان بزرگ پارلمان در جهان است. این شهر سالانه حدود ۱۲ میلیون گردشگر بین المللی را به خود جذب می کند و آن را به مکانی بسیار محبوب و دیدنی در اروپا تبدیل می کند.
این نظرسنجی بزرگ توسط EBD ، یک سازمان جهانگردی که با کمیسیون اروپا همکاری می کند ، به عنوان بهترین مقصد اروپا در سال ۲۰۱۹ انتخاب شد.
مناظر زیبای شهر بوداپست

آب و هوای بوداپست

شهربوداپست دارای آب و هوای مرطوب قاره ای است و زمستانهای نسبتاً سرد و تابستانهای گرم دارد. زمستان ازنوامبر تا اوایل ماه مارس سرد است و شهر از آفتاب کمی برخوردار است.
بارش برف در اکثر سال ها بسیار شایع است و دمای شبانه ۱۰ درجه سانتیگراد بین نیمه دسامبر و اواسط فوریه غیر معمول نیست. درماه های بهاری از ماه مارس و آوریل با افزایش سریع متوسط ​​دما ، شرایط متغیر را مشاهده می کنید.
هوا در اواخر ماه مارس و آوریل اغلب در طول روز بسیار قابل قبول و در شب تازه است. تابستان طولانی بوداپست ، که از ماه مه تا اواسط سپتامبر ادامه دارد ، گرم یا بسیار گرم است. بارش شدید ناگهانی نیز وجود دارد ، به خصوص در ماه مه و ژوئن.
پاییز در بوداپست ازاواسط سپتامبر تا اواخر اکتبر با کمی باران و روزهای آفتابی طولانی با درجه حرارت متوسط ​​مشخص می شود.
در اواخر اکتبر یا اوایل نوامبر ، درجه حرارت هوا به طور ناگهانی سرد می شود. میزان متوسط ​​آفتاب تقریباً برابر است با آنچه در شمال ایتالیا یعنی شهر ونیز دیده می شود.
 
زیبایی شهر بوداپست

امور مالی بوداپست

شهر بوداپست یک مرکز مهم برای امور بانکی و مالی ، املاک و مستغلات ، خرده فروشی ، تجارت ، حمل و نقل ، گردشگری ، رسانه های جدید و همچنین رسانه های سنتی ، تبلیغات ، خدمات حقوقی ، حسابداری ، بیمه ، مد و هنر در مجارستان و منطقه ای است.
بوداپست نه تنها تقریباً در کلیه مؤسسات ملی و سازمانهای دولتی بلکه بسیاری از شرکتهای داخلی و بین المللی نیز در آن زندگی می کند .
شهر بوداپست از جمله ۲۵ شهر پر بازدید جهان است ، شهری که هر ساله بیش از ۴٫۴ میلیون بازدید کننده بین المللی را به خود اختصاص می دهد.
بنابراین صنعت گردشگری سنتی و کنگره نیز مستحق ذکر است که به اقتصاد این شهر کمک می کند.
تور بوداپست

فرودگاه بوداپست

شهر بوداپست توسط فرودگاه بین المللی بوداپست به نام فرانتس لیست ، آهنگساز برجسته مجارستان نامگذاری شده است که یکی از شلوغ ترین فرودگاه های اروپای مرکزی و شرقی است که در ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی مرکز بوداپست واقع شده است.
این فرودگاه اتصالات بین المللی را بین همه شهرهای بزرگ اروپا و همچنین با آمریکای شمالی ، آفریقا ، آسیا و خاورمیانه ارائه می دهد و به عنوان شلوغ ترین فرودگاه مجارستان ، تقریباً تمام ترافیک هوایی کشور را در اختیار دارد.
لندن ، بروکسل ، فرانکفورت ، مونیخ ، پاریس و آمستردام به ترتیب شلوغ ترین اتصالات بین المللی هستند .
۵۶۱ میلیون یورو برای توسعه و نوسازی زیرساخت های فرودگاه تا دسامبر ۲۰۱۲ هزینه شده است و بیشتر این پیشرفت ها در حال حاضر به اتمام رسیده است که موارد به تعویق افتاده منطقه باربری و اسکله های جدید برای ترمینال ۲A است.
فرودگاه بوداپست

فرهنگ و زندگی معاصر بوداپست

فرهنگ شهر بوداپست وسعت و تنوع زیادی دارد و بیشتر جنبش های فرهنگی مجارستان ابتدا در این شهر ظهور کردند.
بوداپست مرکز مهمی برای موسیقی ، فیلم ، تئاتر ، رقص و هنرهای تجسمی است.
هنرمندان با فرصت ، به شهر جذب می شوند ، زیرا دولت شهر با داشتن منابع مالی کافی ، هنر را تأمین می کند.
بوداپست مقر جامعه LGBT مجارستان است که در دسامبر سال ۲۰۱۵ به عنوان “شهر طراحی” معرفی شد و از آن زمان ، عضو شبکه شهرهای خلاق یونسکو بوده است.