شهر ارزروم

ارزروم کجاست؟

ارزروم Erzurum با داشتن 25,066 کیلومتر مربع مساحت در سمت شرق منطقه‌ی آناتولی که حالا جزو بخش آسیایی ترکیه محسوب می شود، قرار دارد. ارزروم یک استان است که شهر ارزروم بزرگترین شهر آن به شمار می‌آید. ارتفاع این شهر کوهستانی از سطح دریا 1757 متر است. براساس آخرین سرشماری که در سال 2010 میلادی انجام شد این شهر 367,250 تن جمعیت دارد و جمعیت آن هم رو به افزایش است.
با توجه به اسناد تاریخی به دست آمده، ارزروم در گذشته در ناحیه‌ی بالکان و آناتولی مهم به شمار می‌آمد و آثاری هم از سلجوقیان در آن یافت شده است. ارزروم به خاطر تفریحات زمستانی گوناگونش شناخته می‌شود و سفر به آن به کسانی که اهل اسکی و سایر تفریحات زمستانی هستند، توصیه می‌شود.
جالب است بدانید که افراد بسیاری معتقد هستند که ارزروم از دو واژه‌ی ارض و روم تشکیل شده و به معنای سرزمین رومیان بوده است و به مرور به خاطر تکرر استفاده به ارزروم تغییر شکل یافت. از نظر تاریخی نیز باید بگویم که کهنترین نشانه‌هایی که در این دیار یافت شده به به دوران اورارتو باز می‌گردد، اورارتو نام تمدنی در عصر آهن است به همین خاطر ارزروم مکان خوبی برای بازدید از اماکن تاریخی به شمار می‌آید.

اقتصاد شهر ارزروم ترکیه

از آنجایی ایرانیان کمتر با شهر ارزروم آشنایی دارند، می‌توان متوجه شد که این شهر اقتصادی برپایه‌ی صنعت توریست ندارد. در واقع وجود دانشگاه معروف آتاترک در ارزروم باعث شده تا این شهر پذیرای دانشجویان بسیاری از سراسر کشور باشد و وجود دانشجویان سبب تقویت اقتصاد این شهر شده است. بومیان این شهر صنایع دستی متعددی نیز می‌سازند که از فروششان امرار معاش می‌نمایند. همچنین باید بگوییم که بسیاری از ساکنان ارزروم برای کسب درآمد بیشتر به آنکارا یا شهرهایی ساحلی دریای سیاه نقل مکان می‌کنند. ناگفته نماند که برخی از ایرانیان نیز برای شرکت در آزمون PTE («Pearson Test of English» نمرات آن برای مهاجرت به خصوص در استرالیا برای سنجش تسلط فرد به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار گیرد) به ارزروم سفر می‌کنند.
 
 

فاصله ارزروم از شهرها

برای آن که موقعیت ارزروم را بهتر متوجه شوید علاوه بر نقشه‌ی زیر، برخی از فواصل مهم ارزروم را با شهرهای مهم ترکیه بیان می‌کنم:
فاصله شهر ارزروم تا وان: 432 کیلومتر (5 ساعت و 10 دقیقه با اتومبیل)
فاصله ارزروم با استانبول: 1.234 کیلومتر (13 ساعت و 36 دقیقه با اتومبیل)
فاصله ارزروم با آنکارا: 780 کیلومتر (10 ساعت و 5 دقیقه با اتومبیل)
فاصله ارزروم با آنتالیا: 1.244 کیلومتر (14 دقیقه و 33 دقیقه با اتومبیل)
فاصله ارزروم با ترابزون: 267 کیلومتر (4 ساعت با اتومبیل)
فاصله ارزروم با قونیه:
 937 کیلومتر (10 ساعت و 39 دقیقه با اتومبیل)
فاصله شهر ارزروم با بدورم: 1543 کیلومتر (18 ساعت و 16 دقیقه با اتومبیل)