سپتامبر 27, 2023 9:01 ب.ظ

تور ارمنستان
تور ارمنستان

جاهای دیدنی شهر آغری ترکیه

اماکن تاریخی شهر آغری

شهر آغری با مرکز همین استان در خاو ترکیه قرار دارد که اغلب جمعیت این شهر را کردها و ترک های آذری تشکیل می دهند. هسته اصلی شهر امروزی در سال 1860 توسط گروهی از بازرگانان ارمنی اهل شهر بتلیس به ‌وجود آمد که آن را قره‌ کلیسا (کلیسای سیاه) نام نهادند. این نام در آغاز دوره جمهوری در ترکیه رسماً به صورت قره‌ کوسه درآمد اما بعدها در سال ۱۹۴۶ میلادی نام این شهر به آغری تغییر یافت. شهر آغری با شهر ماکو پیمان خواهر خواند گی دارند.

اماکن تاریخی شهر آغری

شهر تاریخی مییا

غارهای تاریخی و بی نظیری در این منطقه وجود دارد که تصویری تاریخی به شهر می دهد. شهر مییا و غارهای آن سرزمین تمدن های بسیار است به همین دلیل به «گواه مدنیتها» شناخته شده است. شهر تاریخی مییا واقع در شهرستان دیادین استان آغری ترکیه آماده میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی است.

روستای گون بولدی واقع در 12 کیلومتری مرکز شهر دیادین نیز با دارا بودن خانه ها، معابد، عبادتگاه ها، اتاق ها و غارهایی که در دل صخره ها کنده شده میزبان گردشگران است.

کاخ اسحاق پاشا

کاخ اسحاق پاشا یک کاخ و مجموعه اداری نیمه ویران است که در منطقه دوغوبیازیت در استان آغری در شرق ترکیه واقع شده است. کاخ ایشاک پاشا کاخی مربوط به دوره عثمانی است که ساخت آن در سال 1685 توسط کولاک عبدی پاشا از سیلدیرگولاری، بیگ استان بیازیت آغاز شد. این کاخ در پشت اسکناس 100 لیر ترکیه در سال 2005-2009 به تصویر کشیده شده بود.