سفر دوستان قرن > اخبار > جاذبه های دیدنی قبرس اروپایی ، سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه

جمهوری قبرس کشور جزیره ای بزرگی است که در اوراسیا و در قسمت شرقی مدیترانه واقع شده است. قبرس یک کشور اروپایی است و دقیقا در جنوب ترکیه قرار گرفته، که از شرق به خاورمیانه، از غرب به یونان و از جنوب به مصر منتهی می شود. در واقع قبرس، پس از ساردینی و سیسیل، یکی از ۳ جزیرۀ بزرگ دریای مدیترانه می باشد که بسیار به خاورمیانه نزدیک است. این جزیره به چندین ناحیۀ مهم تقسیم می شود منجمله: فاماگوستا، لارناکا، لیماسول، نیکوسیا و پافوس. با اینکه تمامی این نواحی به مهمترین و پرطرفدارترین نقاط برای تعطیلات در قبرس تبدیل شده اند، اما نواحی نزدیک به ساحل هستند که توریست های بیشتری را جذب می کنند مانند: ایاناپا، لارناکا، لیماسول و پافوس. و در کنار اینها، دهکده هایی نظیر کوکیلا و پاسوری که در کنار اسکله قرار دارند هم گزینه های لذت بخش دیگری می توانند باشند. نیکوسیا به عنوان پایتخت قبرس، تقریبا در مرکزیت جزیره واقع شده و بزرگترین شهر آن بشمار می آید. لارناکا هم یکی دیگر از شهرهای معروف و از قدیمیترین آنهاست که شامل هتل های ساحلی و جاذبه های فراوانی می باشد. در این میان لیماسول و پافوس هم از جاذبه های گردشگری برجستۀ این جزیره هستند که ورزش های آبی، مراکز خوراکی و خرید فراوانی را عرضه می دارند. اگرچه، شهر جشن خیز آیاناپا به همراه سواحل مدیترانه ایش بهترین و مجلل ترین شبها و تعطیلات را در قبرس به ارمغان می آورد. همچنین شهر گیرنه (Kyrenia) که در ایران با نام قبرس شمالی شناخته می شود از دیگر شهر های توریستی و پرطرفدار در قبرس به شمار می رود.

 

 

اطلاعات قبرس / آشنایی سریع با قبرس 

· کشور: جمهوری قبرس (اروپا / مدیترانۀ شرقی)
· جمعیت: ۱.۰۸۸.۵۰۳ نفر
· پایتخت: نیکوسیا (جمعیت: ۳۹۸.۲۹۳ نفر)
· زبان: یونانی و ترکی
· مساحت: ۳.۵۷۰ مایل مربع / ۹.۲۵۰ کیلومتر مربع
· پول رایج: یورو (EUR)
· منطقۀ جغرافیایی: با محاسبۀ زمان منقضی شده (زمان هماهنگ جهانی ۲+ / تابستانها ۳+)
· کد تلفن کشور: ۳۵۷+
· مذهب: ارتدکس یونانی و مسلمان

 

تاریخ
قبرس جزیره‌ای است که در طول تاریخ در تصرف ایرانیان، رومی‌ها، یونانی‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها بوده است؛ اما پس از جنگ جهانی دوم انگلیس به علت ضعف اقتصادی و کاهش نفوذ جهانی از این جزیره خارج شد. سپس رهبران سه کشور انگلیس، یونان و ترکیه به همراه رهبران دو بخش قبرس در ۱۱ فوریه ۱۹۵۹ پیمانی را امضا کردند که به موجب آن مسائل جزیره به نسبت ۷ به ۳ میان یونانی‌تبارها و ترک‌تبارها تقسیم شد. قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در دسامبر ۱۹۶۳، نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند با آغاز عملیات نظامی یونانی‌های این جزیره، ترک‌های قبرس کشور را ترک کردند و این سرآغاز درگیری‌های قومی میان ترک‌ها و یونانی‌ها در این جزیره بود که برای ۱۱ سال ادامه پیدا کرد. و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که ماموریت آن تا کنون تمدید شده‌است. در این درگیری‌ها طرف ترک تلفات سنگین‌تری را متحمل شد و حدود ۲۵ هزار نفر که یک پنجم جمعیت ترک‌ها را شامل می‌شد آواره شدند.این افراد در حدود ۱۰ سال تا پیش از حمله سال ۱۹۷۴ ترکیه به جزیره قبرس به صورت پناهنده زندگی می‌کردند.تا اواخر سال ۱۹۶۰ تنش ادامه پیدا کرد و در طی این مدت حدود ۶۰ هزار نفر از ترک‌های قبرسی مجبور به ترک خانه‌های خود و مهاجرت به کشورهای دیگر شدند. در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین‌کنندگان حق حاکمیت قبرس، یگان‌های ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.[۷] بحران قبرس پس از حمله ترکیه به قبرس و اعلام استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی که فقط از سوی ترکیه مورد تایید قرار گرفت آغاز شد. با وجود پیشنهادهای گوناگون بین‌المللی این بحران همچنان حل نشده باقی‌مانده‌است.

 

 

تقسیمات کشوری

جمهوری قبرس به شش استان تقسیم شده‌است. نام این استان‌ها فاماگوستا، کیرنیا، لارناکا، لیماسول، نیکوزیا، و پافوس است.

نقشه استان‌های قبرس

استان‌ها

به یونانی

به ترکی

پافوس نیکوزیا لیماسول لارناکا کیرنیا فاماگوستا آکروتیری دکلیا

فاماگوستا

Αμμόχωστος (Ammochostos)

Gazimağusa/Mağusa

کیرنیا

Κερύvεια (Keryneia)

Girne

لارناکا

Λάρνακα (Larnaka)

Larnaka/İskele

لیماسول

Λεμεσός (Lemesos)

Limasol/Leymosun

نیکوزیا

Λευκωσία (Lefkosia)

Lefkoşa

پافوس

Πάφος (Pafos)

Baf/Gazibaf

اقتصاد
اقتصاد جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صادرات عمدهٔ قبرس شامل: محصولات کشاورزی (گندم. جو. سیب زمینی. و مرکبات). میوه‌های مختلف . تنباکو. محصولات صنعتی. انواع پوشاک. کفش و صنایع دستی بوده‌است. واردات عمده نیز شامل: مواد خوراکی. دام زنده. نفت و فراورده‌های شیمیایی می‌باشد.

مردم
بر پایه آمارهای پذیرفته شده ۸۰٪ یونانی تبار، ۱۸٪ ترک‌تبار و ۲٪ نیز از دیگر اقلیت‌های مسیحی (مارونی ، کاتولیک لاتینی و ارمنی) هستند.

فرهنگ
قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن برگرفته از یونان دارد.

جغرافیا

قبرس دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستانهای معتدل است. حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.

قبرس شمالی

جمهوری ترک قبرس شمالی (به ترکی استانبولی: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti یا KKTC)‏ که معمولاً قبرس شمالی خوانده می‌شود ناحیه تحت تسلط ترک‌ها در شمال جزیره قبرس است. پایتخت این کشور نیز به مانند کشور قبرس میان ترک‌ها و یونانی‌ها تقسیم شده و شمال شهر نیکوزیا به نام نیکوزیای شمالی با جمعیتی ۵۰،۰۰۰ مرکز جمهوری ترک قبرس شمالی می‌باشد.

سیاست خارجی
دفتر نمایندگی جمهوری ترک قبرس شمالی در لندن
اطلاعات بیشتر: فهرست سفارت‌های قبرس شمالی و فهرست سفارت‌های خارجی در قبرس شمالی

جمهوری ترک قبرس شمالی توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده‌است.از دید جامعه جهانی این بخش از قبرس بخش اشغال نظامی شده‌ای از جمهوری قبرس است. این کشور علاوه بر سفارت رسمی خود در پایتخت ترکیه، شهر آنکارا، در سه شهر استانبول، ازمیر و مرسین نیز دارای کنسولگری می‌باشد. روابط جمهوری ترک قبرس شمالی با ۱۳ کشور دیگر به جزء ترکیه از قاره اروپا، آسیا و آمریکا در زمینه امور تجاری و خدماتی با دفاتر نمایندگی فعال بوده، حق ارائه ویزا و امور دیپلماتیک را ندارند.

سیاست داخلی
اطلاعات بیشتر: مجلس شورای جمهوری ترک قبرس شمالی و فهرست حزب‌های سیاسی در جمهوری ترک قبرس شمالی
مجلس شورای جمهوری ترک قبرس شمالی، از قوای قانون‌گذار در کشور جمهوری ترک قبرس شمالی متشکل از ۵۰ عضو که برای دوره پنج ساله با رای مستقیم مردم داخل و خارج کشور انتخاب می‌شوند. آرای مردم این کشور از پنج منطقه شامل: ناحیه لفکوشا، ناحیه غازی ماغوسا، ناحیه گیرنه، ناحیه گوزلیارت، ناحیه اسکله تشکیل شده‌است.

مردم جمهوری ترک قبرس شمالی را ترک‌ها، هم ریشه ترک‌های استانبولی تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی قبرسی از لهجه‌های زبان ترکی استانولی صحبت می‌کنند. جمهوری ترک قبرس شمالی براساس سرشماری سال ۲۰۰۹، ۲۸۵٬۳۵۶ نفر[۱۴] جمعیت داشته‌است. مطابق با آخرین سرشماری سال ۲۰۱۱، جمعیت این کشور ۲۹۴٬۹۰۶ نفر شمارش شده‌است.

دین
دین در قبرس شمالی
دین           درصد
اسلام       ۹۸٪

مسیحیت        ۲٪

اکثریت قاطع مردم جمهوری ترک قبرس شمالی را مسلمانان سنی مذهب با ترکیب جمعیتی ۹۸٫۷۱%-۹۹% تشکیل می‌دهند. اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

ورزش
تا سال ۲۰۰۸، در قبرس شمالی با اعضای ثبت شده فعال ورزشی ۱۳،۸۳۸ و ۲۹ فدراسیون ورزشی وجود داشت. ورزش‌های رزمی کوراش، آیکیدو، کاراته و تکواندو از ورزش‌های محبوب در میان مردم است. ورزش‌هایی نظیر فوتبال (۲،۲۴۰ عضو)، تیراندازی (۱،۱۵۰ عضو شده) و شکار (۱٬۰۱۷ عضو)  از سایر ورزش‌های پرمتقاضی این کشور محسوب می‌شود. در حال حاضر تیم ملی فوتبال قبرس شمالی در رده‌بندی جهانی در رده ۱۰۹اُم قرار دارد. محل انجام بازی‌های ملی قبرس شمالی نیز در ورزشگاه آتاترک نیکوزیا می‌باشد. برخی از ورزش‌ها نظیر تنیس روی میز، هندبال و بسکتبال این کشور در لیگ‌های ترکیه انجام می‌گیرد.

 

اطلاعات عمومی  قبرس اروپایی

کشور قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه می باشد و در محل تلاقی قاره های آسیا، اروپا و آفریقا واقع است. این جزیره به نام “جزیره عشق” نیز خوانده می شود. از سال ۱۹۷۴ این جزیره به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است. از بخش یونانی نشین جزیره با عنوان “قبرس اروپایی” نام برده می شود.

قبرس اروپایی همان بخش یونانی نشین قبرس از بهار سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است و واحد پولی آن از ژانویه ۲۰۰۸ به یورو تغییر یافته است. بخش اروپایی قبرس از رشد اقتصادی بالایی برخوردار است واقتصاد آن بیشتر مبتنی بر صنعت خدمات و گردشگری است. بخش ترک نشین قبرس اقتصادی بسته دارد و بر اساس آمار منتشره در دائره المعارف ملل: درآمد سرانه مردم در بخش ترک نشین تنها حدود یک سوم درآمد سرانه مردم در بخش اروپایی نشین است.

برخورداری از آب و هوای بسیارعالی معتدل مدیترانه ای، مناظر طبیعی زیبا، هوای پاک و از همه مهمترمردمان بسیار خونگرم، زندگی در این کشور را دلپذیر ساخته است. دوزبانه بودن جامعه (انگلیسی و یونانی)، امنیت اجتماعی و قانونمندی بسیار بالا، تاریخ غنی و مشترکات فرهنگی و تاریخی یونانیان و ایرانیان پذیرش محیط را آسان می کند همچنین شمار بالای خارجیان مقیم قبرس احساس غربت را دور می سازد.

آموزش در قبرس اروپایی

قبرس اروپایی محیطی ایده آل برای تحصیلات عالی است، از این رو تعجبی ندارد که به صورت مرکز بین المللی آموزشی در منطقه مدیترانه در آمده است  و تعداد زیادی از دانشجویان و دانش پژوهان را از کشورهای دور و نزدیک به سوی خود جلب کرده است.

آب و هوا ی قبرس اروپایی

قبرس در طول سال از ۳۴۰ روز آفتابی برخوردار است و یکی از سالمترین و بهترین شرایط آب و هوایی را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد. تابستان از ماه “می” آغاز و تا ماه “اکتبر” ادامه می یابد.

فاصله شهرهای اصلی از فرودگاه بین المللی لارناکا

شهرهای اصلی قبرس به ترتیب بزرگی عبارتند از:

۱٫       نیکوزیا (پایتخت قبرس) جمعیت ۱۸۶۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۴۶- ۵۰ کیلومتر.

۲٫       لیماسول جمعیت ۱۴۳۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۶۷٫۱۹- ۷۳٫۰۴  کیلومتر.

۳٫       لارناکا جمعیت ۶۴۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا:  ۵٫۳۴- ۵٫۸ کیلومتر.

۴٫       پافوس جمعیت ۴۰۰۰۰ نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: ۱۲۷٫۵۸- ۱۳۸٫۶۸ کیلومتر.

خرید ملک در قبرس اقامت اروپا

قبرس در محل تلاقی سه قاره و در منتهی الیه شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است.

قبرس سومین جزیره بزرگ مدیترانه با مساحت ۹۲۵۲ کیلومتر و جمعیت ۶۹۹۰۰۰ نفر بوده است. قبرس به جزیره آفرودیت الهه زیبایی و عشق یونان معروف است و جزیره ای سر شار از مناظر زیبا و تماشایی وافسون کننده است.

محصور در دریاچه ساحلی با آبی به زلالی بلور، سواحل شنی آرام، دره های سبز پوشیده از زیتون، باغهای پرتغال و تاکستان، دهکده های کوهستانی زیبا، جنگلهای همیشه سبز کاج و سرو. قبرس جزیره ای است که شما را افسون و به راحتی عاشق آن می شوید.

قبرس نقطه تلاقی تمدنهای بزرگ دنیا بوده و تاریخچه ۸۹۰۰ ساله آن متأ ثر از فاتحین این جزیره می باشد.

 

اقامت قبرس

با خرید ملک در قبرس شما می توانید اقامت سالیانه و یا دایم دریافت نمایید. طبق قوانین قبرس مالک یک ملک می تواند بدون محدودیت تعدد سفر در طول سال از ملک خود استفاده نماید. این موضوع شامل هر گونه ملکی می شود و ارتباطی با قمیت ملک نیز ندارد. ویزای صادر شده در این حالت چندباره و یکساله است. البته ممکن است بار اول ۶ ماهه صادر شود.
در این موارد بسیار دقت کنید، چرا که عدم آشنایی با قوانین و شرایط کشور ثالث می تواند ضررهای بزرگی را به شما بزند. به همین خاطر برای دریافت اطلاعات کافی در مورد شرایط و امکانات موجود با سفارت قبرس در تهران تماس بگیرید. طبق قوانین جدیدی که در سال ۲۰۰۹ مصوب شد، مالکان املاک با ارزش بالا تر از ۳۰۰۰۰۰ یورو می توانند اقامت دایم درخواست نمایند. برای این درخواست می بایست شرایط زیر را دارا باشد:
– خرید ملک به ارزش بالاتر از سیصد هزار یورو (با وام یا بدون وام بانکی)
– اثبات به اداره مهاجرت که شخص برای استفاده شخصی و اقامت از این ملک استفاده خواهد کرد. مانند پرداخت قبوض ماهیانه، داشتن حساب بانکی فعال در قبرس و …
– شواهد مستند دال بر توانایی مالی مقیم بر اداره زندگی و تامین هزینه ها مانند درآمد در ایران یا هر کشور دیگر و یا دارا بودن کسب و کار در قبرس
– ارایه این مدارک توسط وکیل رسمی در زمانی حدود ۶ الی ۷ ماه به نتیجه می رسد. البته در زمان خرید ملک، متقاضی ویزای یک ساله دریافت می کند و تا زمان بررسی نهایی نیز می تواند به دفعات به قبرس سفر نمایید. این روند پس از مدت زمان ۲ تا ۴ سال در صورت ارائه درخواست به اداره مهاجرت قبرس جنوبی، پیگیری وکــلای مربوطه و عدم داشتن هرگونه سوء پیشینه در طی اقامت در قبرس، منجر بـه اخذ اقامت دائم در قبرس جنوبی خواهد شد. لازم به ذکر است که فقط قبرس جنوبی شامل شرایط عنوان شده می باشد و قبرس شمالی بـه هیچ عنوان عضو اتحادیه اروپا نبوده و کشوری ترک نشین و مستقل از قبرس جنوبی است. لذا افرادی که در قبرس جنوبی ملکی خریداری نموده اند، قادر خواهند بود به کشورهای عضو پیمان شینگن بدون ویزا سفر نمایند.
قبرس شمالی در سال ۱۹۷۴ توسط دولت ترکیه اشغال شد و در حال حاضر توسط اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نمی-شود. خرید ملک در این بخش با توجه به عدم اطمینان از صحت مالکیت واقعی توسط اتحادیه اروپا و وکلای بین المللی توصیه نمی گردد. به همین دلیل قیمت ها در قبرس شمالی گاهی تا ۵ برابر از قبرس جنوبی کمتر هستند. البته در حال حاضر نیز قوانین جدیدی در کشور قبرس جنوبی وضع گردیده که خریدران املاک خواهند توانست به برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون گرفتن ویزا سفر نمایند. اما با خرید ملک به ارزش کمتر از ۳۰۰ هزار یورو می توان حداکثر ۶ مــاه در ســال بصورت پیوسته یا گسسته، در ملک خریداری شده اقامت داشته و مابقی روزهای سال، باید در ایران اقامت داشته باشید. ممکن است با شرایط خاصی این مدت به بیش از شش ماه تمدید گردد. هنگام خرید ملک دقت کنید که سازنده دارای مجوز احداث ساختمان باشد. این مجوز تضمین اصلی سند مالکیت شما در آینده است. تمام جزئیات باید به طور دقیق در قرارداد خرید ذکر شده باشد. پس از انعقاد قرارداد فروشنده موظف به ثبت آن ظرف مدت یک هفته در اداره ثبت زمین یا Land registry و تحویل رسید آن به خریدار است. چنانچه تا حداکثر ۶۰ روز برای ثبت قرارداد اقدام نگردد، از نظر این اداره قرارداد باطل محسوب شده و باید قرارداد جدید نوشته شود. ثبت قرارداد در این اداره تضمین می کند که ملک مورد نظر پیش از این به کسی فروخته نشده و پس از آن نیز به کس دیگری واگذار نمی شود و فردی که قرارداد فروش را امضاء کرده، مالک پروژه مورد نظر است و اصولا چنین آپارتمانی در این اداره ثبت شده و وجود خارجی دارد. چنانچه از سوی فروشنده پیشنهاد وام بانکی مطرح شود، حتما باید در قرارداد ذکر گردد. در این صورت چنانچه تغییراتی در قوانین بانکی ایجاد گردد، فروشنده موظف به برآورده نمودن خواسته شما می باشد. خرید ملک در قبرس برای متقاضی تسهیلات کاری یا اقامتی ایجاد نمی کند. چنانچه فرد مایل به کار در قبرس باشد، باید از مراجع ذیصلاح نسبت به اخذ اجازه کار اقدام نماید.

 

 

شرایط مهاجرت به قبرس شمالی
با توجه به قوانین جدیدی که در ارتباط با مهاجرت در قبرس شمالی وضع شده است مهاجرت به این کشور تا حدودی شرایط بهتری رابرای دیگر اتباع ارائه میکند. ابتدا لازم به ذکر است که کشور قبرس دارای یک جمهوری مجزا میباشد. جمهوری قبرس شمالی که کلیه افرادی که بمدت ۱سال با خرید ملک اقدام کنند میتوانند اقامت قبرس شمالی را دریافت نمایند و در طول این سال هرسال اقامت به صورت یکساله تمدید میشود و میتوانند حق تردد هم داشته باشند.

خرید
تولیدات داخلی در قبرس که برای گردشگران شناخته شده اند , عبارتند ازتولیدات چرمی , تولیدات بافته شده مثل رومیزی و پرده , سرامیک , ظروف مسی , ظروف نقره ای , ملیله دوزی و زردوزی , سبد و بسیاری کارهای مشهور که دست ساز می باشند. این تولیدات را می توان از فروشگاههای صنایع دستی یا مرکز صنایع دستی قبرس خرید.
شرابها و مشروبات الکلی قبرس نیز بسیار مشهور هستند و میتوانند از سوپرمارکتها تهیه شوند.
کفش , لباس,منسوجات وارداتی و عینک را نیز با قیمت مناسب میتوان خرید.
در بیشتر مناطق توریستی سوپرمارکتها و مغازه های صنایع دستی تا دیروقت و همچنین در روزهای یک شنبه باز هستند .سوپرمارکتها در روزهای جمعه یک ساعت دیرتر تعطیل میکنند . قبل از کریسمس و عید پاک نیز مغازه معمولا تا پاسی از شب باز هستند.

داروخانه ها و دراگستورها
ساعت کار داروخانه ها و دراگستورها نیز مانند مغازه های دیگر است . نام , آدرس و شماره تلفن دارو خانه های شبانه روزی و آنهایی که روزهای تعطیل باز هستند دروزنامه ها چاپ شده است همچنین برای دریافت اطلاعات می توانید با شمازه تلفن های گویای زیر تماس بگیرید :
نیکوزیا ۱۴۱۲
آموخوستوس ۱۴۱۳
لارناکا ۱۴۱۴
لیماسول ۱۴۱۵
پافوس ۱۴۱۶

بهداشت و درمان/ واکسیناسیون
بیمارستانها و مراکز درمانی
در قبرس اقدامات درمانی در بیمارستانهای دولتی قبرس و کلینیکها و بیمارستانهای خصوصی انجام مپذیرد.
بیشتر بیمارستانهای دولتی و خصوصی در داخل شهرها قرار دارند در صورتی که مراکز درمانی و کلینیکهای کوچک تر وبهداریها در مناطق خارج از شهر قرار گرفته اند.
اقدامات درمانی اورژانسی برای گردشگران خارجی در تمامی مراکز درمانی قبرس بدون دریافت وجه انجام میگیرد. در غیر از موارد اورژانس وجه پرداختی توسط گردشگر براساس تعرفه های درمانی می باشد. آنها همچنین می توانند از بیمه درمانی بین المللی خود استفاده کنند.
تقریبا تمامی انواع داروی های معتبردر قبرس موجود است. لیست داروخانه را میتوان در روزنامه ها پیدا کرد. برای دریافت اطلاعات در مورد پزشکان و مطب های خصوصی با شماره تلفنهای زسر تماس بگیرید :
نیکوزیا ۱۴۳۲
آموخوستوس ۱۴۳۳
لارناکا ۱۴۳۴
لیماسول ۱۴۳۵
پافوس ۱۴۳۶
بیشتر هتلها هم می توانند در مورد گرفتن وفت ملاقات پزشکان به گردشگران کمک کنند.قریب به اتفاق پزشکان می توانند به انگلیسی صحبت کنند. اوقات ملاقات پزشکان خصوصی دوشنبه تا جمعه : ۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰ / ۱۶:۰۰ تا ۱۹:۰۰ می باشد .

 

سیستم بانکی
بانکهای قبرس با تعداد بیشماری از شهرهای سراسر دنیا ارتباط بازرگانی دارند ومعاملات بانکی با ارزهای رایج دنیا صورت می گیرید.
بانک مرکزی قبرس مستقل بوده و پاسخگوی اجرای سیاست پولی کشوراست .همچنین بر عملکرد سایر بانکها وصرافیها نظارت کرده , نرخ ارزرا تعیین می نماید و بعنوان نماینده دولت درسیستم پولی است.
سیستم بانکی قبرس از الگوی انگلیسی پیروی می کند و تعداد بسیاری ازبانکهای قبرس عضو جامعه جهانی بانکی سوییفت می باشند .

بانکهای فرودگاه های بین المللی لارناکا و پافوس در تمام اوقات شبانه روز به مشتریان سرویس
می دهند. خدمات بانکی همچنین در بندر لیماسول در دسترس می باشد.
دستگاههای اتوماتیک خودپرداز در تمام اوقات شبانه روز در مراکز شهرها و مناطق توریستی آیناپا و پارالیمنی خدمات ارائه میدهند . بیشتر ارزهای رایج دنیا قابل تبدیل می باشند.
معمولا هتلها , فروشگاههای بزرگ , رستورانها و… از مسافران ارز و کارت اعتباری می پذیرند. نرخ ارز روزانه در روزنامه ها چاپ می شود و همچنین از اخبار ساعت ۱۰ صبح سی بی سی (به غیر از یک شنبه ها ) که از کانال دو موج اف ام ۹۱٫۱ پخش می شود می توان نرخ ارز را روزانه دریافت کرد.

شعبه های مرکزی بانکها سرویسهای بعد از ظهر برای گردشگران دارند.
تعطیلات بانکها مطابق با تعطیلات رسمی کشور است وهمچنین شامل سه شنبه عید پاک نیز میشود. کریسمس جزء روزهای کاری بانکها محسوب میشود.

کارت اعتباری
گردشگرانی که دارای کارتهای اعتباری طبق لیست زیر باشند می توانند از بانکها پول دریافت کنند.

ویزا کارت : بانک قبرس , بانک Cyprus Popular , بانک Hellenic , آلفا بانک , National Bank of Greece و عرب بانک .

داینرز کلاب و کارت بلانش : بانک قبرس

مستر کارت : بانک قبرس , بانک Cyprus Popular , بانک Hellenic , آلفا بانک , National Bank of Greece

آمریکن اکسپرس : , بانکCyprus Popular

بیشتر از ۱۱۰۰ فروشگاه , رستوران و هتل کارتهای اعتباری لیست بالا را مپذیرند. علامت کارتهای اعتباری قابل قبول برای فروشگاهها و هتلها بر سر در یا ورودی این مکانها حک شده است.

یوروچک و چکهای مسافرتی بین المللی برای بانکها , رستورانها , مغازه ها و… قابل قبول است.

در صورت مفقود شدن کارت اعتباری با سیستم جی سی سی تماس بگیرید و به بانک خود در قبرس یا کشور مطبوع خود اطلاع دهید.

 

سیستم جی سی سی
شماره ۱۶ , استاتیسکراتوس , صندوق پستی ۲۱۰۴۳ , ۱۵۰۰ ,نیکوزیا
تلفن : ۸۶۸۱۰۰ ۲۲ ۳۵۷+ ( سرویس ۲۴ ساعته )
فاکس : ۸۶۸۱۱۱ , ۸۶۸۵۹۱ ۲۲ ۳۵۷+

اقلام مورد نیاز
اطلاعات عمومی برای به همراه داشتن لباسهای مناسب

فروردین و اردیبهشت
روزها دارای گرمای مطبوع است اما در شب ممکن است که درجه حرارت کمی کمتر شود . بهترین فصل برای کسانی است که مایلند در طبیعت به گشت وگذار بپردازند چون همه جا سبز است وگلها شکفته اند.

خرداد , تیر ومرداد
گرمترین ماههای سال هستند و بهترین فصل برای شنا و تفریحات دریایی

شهریور و مهر
روزهای گرم با شبهای سرد مهر

آبان
روزها دارای گرمای مطبوع برای مسافرتهای پاییزی و در این فصل کماکان میشود شنا کرد و ورزشهای فضای باز را انجام داد .

آذر و دی
فصل زمستان قبرس که هوای پاییزی برای مسافران خارجی است. گاهی وقتها باران می بارد اما هنوز خورشید در بعضی روزها نور افشانی می کند و هوای بسیار مناسبی است برای تفریحات و ورزشهای خارج از منزل .

بهمن
روزها به ندرت گرم و شبها سرد هستند . درختان بادام شکوفه کرده اند و هوای بسیار مناسب برای ورزش اسکی در کوههای ترودوس است.

اسفند
هوای معتدل و مطبوع بهاری
مناسب برای تفریحات و ورزشهای خارج از منزل و پیاده روی

 

دریافت تابعیت از طریق ازدواج با شهروند قبرسی

افرادی که با زن یا مرد قبرسی ازدواج کرده اند باید فرم شماره ام ۱۲۵ فقط به زبان یونانی را دردو نسخه بعد از سه سال زندگی مشترک یا همخانگی مشترک بدون ثبت ازدواج ( با این شرط که ۲ سال کامل و متوالی در قبرس سکونت دائم داشته باشند) گواهی ازدواج , گواهی حسن ازدواج طرفین , گواهی ولادت متقاضی به همراه مشخصات همسر و ۱۰۰ پوند تسلیم نمایند.

اکتساب تابعیت قبرس از طریق شهروند سازی

فرم شماره ام ۱۲۷ باید توسط فردی که در ۸ سال گذشته در قبرس سکونت داشته است و قبل از تسلیم مدارک ۵ سال متوالی در قبرس بوده یا در ۱۳ سال گذشته بیشتر از ۱۰ سال متوالی در قبرس سکونت داشته است همچنین افرادی که عضو یک گروه ورزشی بوده , بازیکن یا عضو فنی تیم یا مربی یک تیم ورزشی باشند یا برای شرکتهای دو یا چند ملیتی یا شرکتهای قبرسی کار کنند.
به همراه فرم , گواهی ولادت ,پاسپورت ,گواهی حسن کار ,دو قطعه عکس ,آگهی درخواست تابعیت درروزنامه قبرسی برای دو روز متوالی و ۲۰۰ پوند می بایست تسلیم گردد. فرم مربوطه در وزارت کشور قبرس در نیکوزیا تحویل میگردد. ( تلفن : ۳۰۲۱۰۵ ۲۲ ۰۰۳۵۷ )

توجه : متقاضیان مذکوردر قبرس بعد از تحویل مدارک می بایست برای رسیدگی در مقابل قاضی یا دادگاه قرار بگیرند ومتقاضیانی که مدارک خود را در خارج از قبرس تسلیم نمایند در مقابل وابسته کنسولی جمهوری قبرس قرار میگیرند.

ازدواج رسمی در قبرس
افرادی که مایلند در قبرس ازدواج کنند .می بایست طبق قوانین ازدواج , ماده شماره ۲۷۹ , شخصا درخواست خود را به مامور ثبت ازدواج در یکی از شهرداری ها ارائه دهند تا اقدامات لازم جهت ثبت ازدواج انجام گیرد.

• ارائه اعلان ازدواج
• درخواست گواهی ثبتی

بمنظورانجام ازدواج رسمی , شهردار ( یا یکی از اعضای شورای شهر منصوب از جانب شهردار) هر شهرداری به عنوان مامور ثبت ازدواج شناخته میشود .

در صورت اعلان , ازدواج میتواند ظرف ۱۵ روز یا تا سه ماه پس از تاریخ اعلان صورت پذیرد.

در صورت اضطرار طرفین ازدواج می توانند از وزیر کشور درخواست گواهی مخصوص ازدواج نمایند تا در اسرع وقت بتوانند به ازدواجشان جنبه قانونی دهند. این درخواست باید از طریق شهرداری انجام پذیرد.

اگرطرفین ازدواج بیوه نباشند ولی سن آنها زیر ۲۱ سال باشد , اجازه کتبی پدر ودر صورت فوت اجازه مادر ودر صورت فوت هردو یا ……اجازه رسمی سرپرست و قیم قانونی می بایست به مامور ازدواج یا وزیر قبل از صدور و دریافت مدرک ازدواج ارائه گردد .

زوجها میتوانند به میل خود توسط مامور ازدواج در شهرداری یا با گواهی مامور ازدواج در یکی از کلیساهای ثبت شده ازدواج کنند. فهرست کلیساهای ثبت شده را می توان از وزارت کشور یا شهرداریها دریافت نمود. زوجها باید دارای کذرنامه یا مدرک مسافرتی معتبر باشند.

و در آخرزوجها باید مدرکی دال بر مجرد بودن خود ارائه دهند که مینواند گواهی تجرد تایید شده ازکشور مطبوع , مدارک قانونی طلاق یا مدارک فوت همسر باشد. تمامی مدارک باید قبلا به تایید مراجع ذیصلاح کشور مطبوع منقاضی رسیده باشد.

هزینه های ازدواج به قرار زیر می باشد :

ازدواج در ظرف ۱۵ روز:
– برای پر کردن فرم ودرخواست اعلان ازدواج ( برای هر نفر ) ۱۰ پوند قبرس
– برای مدرک ازدواج ( برای هر نفر ) ۱۰ پوند قبرس
– برای هر کپی برابر با اصل مدرک ازدواج ۴ پوند قبرس
– برای ازدواج توسط مامور ازدواج شهرداری ۱۰ پوند قبرس

ازدواج در صورت اضطرار :
– برای درخواست گواهی مخصوص ازدواج ۱۰۰ پوند قبرس
– برای ازدواج توسط مامور ازدواج شهرداری ۱۰ پوند قبرس

برای دریافت اطلاعات یا تماس مستقیم لطفا با آدرس ذیل تماس بگیرید :
اتحادیه شهرداریهای قبرس
صندوق پستی : ۲۲۰۳۳ , نیکوزیا , شماره ۱۵۱۶ – قبرس
تلفن : ۶۶۹۱۵۰ ۲۲ ۳۵۷+ فاکس : ۶۷۷۲۳۰ ۲۲ ۳۵۷+
E-mail : endeky@cytanet.com.cy
Website : www.ucm.org.cy

وزارت کشور
اداره ثبت
لفکوزیا (نیکوزیا) , شماره ۱۴۶۰ – قبرس
تلفن :۳۰۳۱۰۶ , ۳۰۲۰۲۰, ۳۰۲۰۲۱ ۲۲ ۳۵۷+ فاکس : ۳۰۳۴۳۰ ۲۲ ۳۵۷+

ثبت موقت کشتی تحت لوای پرچم قبرس

هر کشتی می تواند بطورموقت زیر پرچم قبرس قرار بگیرد و این درخواست را در محل هیئتهای دیپلماتیک یا دفاتر کنسولی جمهوری قبرس ( که از این به بعد به آن مامور کنسولی اطلاق می گردد و دقیقا تحت دستور العملهای اداره ثبت کشتی های قبرس عمل می کند) در خارج از کشور به ثبت برساند.

هر کشتی در زمان ثبت موقت الزاما باید در یکی از بنادر خارج از جمهوری قبرس باشد که بتواند تحت تفحص و بررسی قرار گرفته و ازجانب دولت قبرس تایید گردد.
قرار گرفتن کشتی در بندر یا مکان اداره ثبت موقت الزامی نیست.

درخواست ثبت موقت
برای اینکه اداره ثبت کشتی های قبرس مراحل درخواست ثبت کشتی را به جریان اندازد اطلاعات زیر مورد نیاز است :
• نام کامل کشتی و پرچم آن در زمان درخواست
• نام شرکت قبرسی که برای کشتی درخواست ثبت موقت نموده است
• نام جدید درخواستی که تحت آن کشتی می بایست ثبت گردد
• اطلاعات فنی کشتی (نوع , سال ساخت , اندازه , توناژو …)
• نام انجمن طبقه بندی کشتی که به آن تعلق داشته است. اگر مالک کشتی قصد تغییر طبقه بندی را دارد باید در زمان درخواست عنوان کند.
• منطقه تجاری که کشتی به آن وارد میشود
• مکنی که کشتی در زمان درخواست ثبت موقت در آنجا خواهد بود
• نام مامور کنسولی که مالکان کشتی مایلند در آنجا ثبت موقت را انجام دهند
• نام و آدرس شرکا و مدیران عامل شرکت قبرسی که درخواست ثبت موقت برای کشتی نموده اند.

 

تحصیل در قبرس

کارشناسی در قبرس سه تا چهار سال زمان میبرد در حال حاضر تمامی دانشگاههای قبرس برای مقطع کارشناسی پذیرش دارند و دانشگاههای قبرس میشود گفت جز محدود دانشگاههای هستند که در مقطع کارشناسی بورس تحصیلی اعطا میکنند در حال حاضر امکان گرفتن بورسیه حداقل ۵۰ درصد برای متقاضیان وجود دارد و بسیاری از افرادی که از طرف موسسه آتیه آفرینان به قبرس اعزام شدند توانستند بورسیه ۱۰۰ درصد دانشگاههای قبرس را کسب کنند دانشگاههای زیر پرطرفدارترین دانشگاهها برای مقطع کارشناسی در قبرس میباشند

دانشگاه آمریکایی گیرنه(دانشگاه GAU)
دانشگاه شرق نزیک(دانشگاه NEU )
دانشگاه مدیترانه شرقی(دانشگاه EMU )
دانشگاه  اروپایی لفکه
دانشگاه نیکوزیا

متقاضیانی که قصد برگشت به ایران را دارند باید قبل از رفتن شرایط ارزشیابی مدرک خود در وزارت علوم را بررسی نمیند در زیر شرایط ارزشیابی مدارک کارشنای قبرس توضیح داده شده است:
ارزشیابی مدرک کارشناسی دانشگاه قبرس

‌مدارک‌Bachelor  (کارشناسی)صادره‌ از دانشگاه‌های‌ معرفی‌ شده، با حداقل ۴ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت به‌ شرط‌ دارا بودن‌ دیپلم‌ ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با معدل کتبی حداقل ۱۴ در رشته مرتبط  با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، در صورت تشخیص کمیسیون پس‌ از بررسی‌ علمی‌ که‌ شامل‌ آزمون‌ کتبی‌‌ است، “کارشناسی” ارزشیابی‌ می‌شوند

۱-University of Cyprus‌  در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون قابل بررسی و ارزشیابی می باشد و برای‌ سطح‌ دکترا (Ph.D.) پس از ارایه مقاله‌ علمی- پژوهشی

۲-Eastern Mediterranean University در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون قابل بررسی و ارزشیابی می باشد و برای‌ سطح‌ دکترا (Ph.D.) پس از ارایه مقاله‌ علمی- پژوهشی

۳-European University Cyprus تا مقطع کارشناسی ارشد در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۴-Near East University تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۵-Girne American University تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۶-Inter College) 23 دسامبر ۱۹۹۹- ورود‌ی‌ های بعد از تأیید(SEKAP تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

‌۷- Cyprus College(23 دسامبر ۱۹۹۹- ورود‌ی‌ های بعد از تأیید(SEKAP تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۸-European University of  Lefke تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۹-Cyprus International University تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۱۰- University of Nicosia  تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۱۱-The Philips College تا مقطع کارشناسی پس از اخذ آزمون
کارشناسی ارشد در قبرس

دوره کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در قبرس دوساله میباشد دانشگاههای قبرس دوره فوق لیسانس را به دو صورت ارائه میدهند با پایان نامه(تز)  و بدون تز اصولا در دوره کارشناسی ارشد در قبرس کار نیز به دانشجو در خود دانشگاه بعنوان کمک استاد و یا در بخشهای دیگر دانشگاه داده میشود و دانشجو اجازه بیست ساعت کار در هفته خارج از محیط دانشگاه را نیز دارا میباشد

اکثر دانشگاههای قبرس دارای شرایط بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد را میباشند موسسه آتیه آفرینان بعنوان بزرگترین موسسه اعزام دانشجو به قبرس موفق حداقل بورسیه ۵۰% را برای دانشجویان خود میگیرد و بسیاری از متقاضیانی این موسسه موفق به اخذ بورسیه ۱۰۰% شده اند در زیر پر طرفدارترین دانشگاههای قبرس برای مقطع کارشناسی ارشد معرفی شده اند:

دانشگاه مدیترانه شرقی(دانشگاه EMU )
دانشگاه آمریکایی گیرنه(دانشگاه GAU )
دانشگاه خاورنزدیک(دانشگاه NEU)
دانشگاه نیکوزیا

متقاضیانی که قصد برگشت به ایران را دارند باید قبل از رفتن شرایط ارزشیابی مدرک خود در وزارت علوم را بررسی نمیند در زیر شرایط ارزشیابی مدارک کارشنای ارشد قبرس توضیح داده شده است:
ارزشیابی مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه قبرس

مدارکMaster( کارشناسی ارشد) صادره‌ از دانشگاه‌های‌ معرفی‌ شده‌، با حداقل‌ دو‌ سال‌ تحصیل‌ حضوری و تمام وقت، به‌ شرط‌ دارا بودن‌ مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل ۱۵ و مرتبط بودن رشته تحصیلی مقاطع دیپلم ، کارشناسی و کارشناسی ارشد، در صورت تشخیص کمیسیون پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی است، “کارشناسی ارشد” ارزشیابی‌ می‌شوند.

۱-University of Cyprus‌  در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون قابل بررسی و ارزشیابی می باشد و برای‌ سطح‌ دکترا (Ph.D.) پس از ارایه مقاله‌ علمی- پژوهشی

۲-Eastern Mediterranean University در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون قابل بررسی و ارزشیابی می باشد و برای‌ سطح‌ دکترا (Ph.D.) پس از ارایه مقاله‌ علمی- پژوهشی

۳-European University Cyprus تا مقطع کارشناسی ارشد در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۴-Near East University تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۵-Girne American University تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۶-Inter College) 23 دسامبر ۱۹۹۹- ورود‌ی‌ های بعد از تأیید(SEKAP تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

‌۷- Cyprus College(23 دسامبر ۱۹۹۹- ورود‌ی‌ های بعد از تأیید(SEKAP تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۸-European University of  Lefke تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۹-Cyprus International University تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۱۰- University of Nicosia  تا مقطع کارشناسی در صورت تشخیص کمیسیون پس از اخذ آزمون

۱۱-The Philips College تا مقطع کارشناسی پس از اخذ آزمون
رشته های تحصیلی در دانشگاه های قبرس

پیش از ارایه توضیحات درباره رشته های تحصیلی، پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

اطلاعات کلی درباره ویزا و اقامت تحصیلی در قبرس
تحصیلات دانشگاهی در قبرس
دانشگاه های قبرس

University of Nicosia

Bachelor Degrees

Accounting (4 years, Bachelor of Science)
Business Administration – Concentration: Finance and Economics (4 years, Bachelor of Science)
Business Administration – Concentration: Management (4 years, Bachelor of Science)
Business Administration – Concentration: Human Resource Management (4 years, Bachelor of Science)
Business Administration – Concentration: Information Systems and Social Media (4 years, Bachelor of Science)
Business Administration – Concentration: Marketing Communications (4 years, Bachelor of Science)
Hospitality Management (4 years, Bachelor of Science)
Tourism, Leisure and Events Management (4 years, Bachelor of Science)
Management Information Systems (4 years, Bachelor of Business Administration)
Marketing (4 years, Bachelor of Business Administration)
Sports Management (4 years, Bachelor of Business Administration)
Music (4 years, Bachelor of Arts)
Dance (4 years, Bachelor of Arts)
Applied Multimedia (4 years, Bachelor of Arts)
Architecture (5 years, Professional Diploma in Architecture)
Communications (4 years, Bachelor of Science)
English Language and Literature (4 years, Bachelor of Arts)
Graphic Communication (4 years, Bachelor of Arts)
Interior Design (4 years, Bachelor of Arts)
International Relations and European Studies (4 years, Bachelor of Arts)
Law (4 years, Bachelor of Laws – LLB)
Psychology (4 years, Bachelor of Science)
Public Relations, Advertising and Marketing (4 years, Bachelor of Arts)
Social Work (4 years, Bachelor of Science)
Computer Engineering (4 years, Bachelor of Science)
Computer Science (4 years, Bachelor of Science)
Electrical Engineering (4 myears, Bachelor of Science)
Human Biology (4 years, Bachelor of Science)
Nursing (4 years, Bachelor of Science)
Sports Science (4 years, Bachelor of Science)

Master Degrees

Master in Business Administration – Concentration: Finance
Master in Business Administration – Concentration: Human Resource Management
Master in Business Administration – Concentration: Management
Master in Business Administration – Concentration: Management Information Systems
Master in Business Administration – Concentration: Marketing
Master in Business Administration – Concentration: Oil, Gas and Energy Management
Master in Educational Psychology (MSc)
Clinical Psychology (3 years, Master of Science)
Master in International Relations
Master in Media and Communication

European University Cyprus

Bachelor Degrees

Accounting
Banking and Finance
Economics
General Business
Hospitality Management
Management
Marketing
Management Information Systems
Sports Management
Public Relations and Advertising
Graphic Design
Music
Early Childhood Education
Primary Education
Speech and Language Therapy
Social Work
English Language and Literature
European Politics, Law and Economics
Law
Psychology
Social and Behavioral Sciences with a major in general social and sciences
Computer Engineering
Computer Science
Physiotherapy
Nursing

University of Cyprus

Ph.D

Ph.D.  in Economics
PhD  IN FINANCE
PhD in Civil Engineering
PhD in Environmental Engineering
Doctor of Philosophy (Ph.D.) in Mechanical and Manufacturing Engineering
Doctor of Philosophy (Ph.D.) in Materials Science and Engineering
PhD in Clinical Psychology
PhD in Psychology
PhD in Sociology and Political Sciences
PhD in Molecular Biology
Doctor of Philosophy (Ph.D.) Degree
Ph.D. level in different specializations of Computer Science
Ph.D degree in Mathematics
Ph.D degree in Statistics
Doctorate in Physics

Master Degrees

Master’s Degree in Economic Analysis (MECA)
Master’s degree in Economics (MECO)
Master’s degree in Monetary and Financial Economics  (MMFE)
Master of Business Administration (MBA)
M.Sc. Program in Finance
M.Sc. Program in Financial Economics (starting September 2009)
M.Sc. in Architecture
MSc and MEng in Civil Engineering
MSc and MEng in Environmental Engineering
MSc and MEng Inter-departmental Program in “Sustainable Design and Energy Technologies”
M.Sc. level, one in Electrical Engineering
M.Sc. Level, one in Computer Engineering
M.Eng. level in Electrical Engineering
M.Eng. Level in Computer engineering
Master of Science (M.Sc.) in Mechanical and Manufacturing Engineering
Master of Science (M.Sc.) in Materials Science and Engineering
Master in the Social and Developmental Psychology
MA in School Psychology
MA In Cognitive Developmental Education
MA  in Social and Political Theory
Master in Molecular Biology
Master in Experimental Molecular Biology
Master of Science (M.Sc.) Degree (Chemistry)
Master in Computer Science
Master in Advanced Information Technology
Master Degree in Mathematics
Master In Physics

Bachelor Degrees

B.Sc. Degree in Accounting
B.Sc. Degree in Finance
B.Sc. Degree in Management
B.Sc. Degree in Management Science
B.Sc. Degree in Marketing
B.Sc. Degree in Architecture
B.S. degree in Civil and Environmental Engineering
Electrical Engineering
Computer Engineering Program
B.Sc. in Mechanical and Manufacturing Engineering
Bachelor’s Degree in Primary School Teaching
Bachelor’s Degree in Pre-Primary School Teaching
Degree in Law (LL.B.)
Bachelor degree in psychology
Sociology and Political Science
Biology
Chemistry
Batchelor’s degree in Computer  Science
BSc in Mathematics
BSc in Mathematics and Statistics
Physics

Inter College

Diplomas

Accounting (2 years, Diploma) *
Banking and Finance (2 years, Diploma) *
Business Administration with concentration in General Business (2 years, Diploma)
Business Administration with concentration in Marketing (2 years, Diploma) *
Business Administration with concentration in Management Information Systems
Communications (2 years, Diploma) *
Computer Science (2 years, Diploma) *
Hospitality (Hotel) Management (2 years, Diploma) *
Hotel and Toursim Management (2 years, Diploma) *
Office Administration (2 years, Diploma) *
Travel and Tourism Management (2 years, Diploma) *
Web Design

Diplomas Offered By Larnaca Intercollege

Computer Engineering
Pre-primary Education
Pre-Medical
Fitness Instructor
Instructing Exercise for Children
Interior and Architecture
Radiography
Criminology and Psychology
Graphic Design
Sports Science
Aesthetics and Beauty Therapy
Hairdressing

Bachelor Degrees

Business Administration (4 years, Bachelor of Science)
MIS (4 years, Bachelor of Science)
Computer Science (4 years, Bachelor of Science)
Marketing (4 years, Bachelor of Science)
Hospitality (Hotel) Management (4 years, Bachelor of Science) *
Management (4 years, Bachelor of Science)
Office management (4 years, Bachelor of Science)
Middlesex University degree – BA (Hons) Business Administration (Delivered by Limassol)
BSc Computer Engineering (Offered by Larnaca only)
Nutrition (Offered by Nicosia only)
Culinary Arts (Offered by Nicosia only)

تحصیلات دانشگاهی در قبرس

پیش از ارایه توضیحات درباره تحصیلات دانشگاهی، پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

اطلاعات کلی درباره ویزا و اقامت تحصیلی در قبرس

قبرس به دلیل امنیت بالا، شرایط مساعد و مطلوب اجتماعی، محیط آرام و هزینه های زندگی مناسب محل امنی برای ادامه تحصیل جوانان می باشد. دانشگاه های آمریکایی و اروپایی انگلیسی زبان، ارتباط آنها با دانشگاه های مختلف در سراسر دنیا و مدارک معتبر آنها، انتقال دانشجویان را نیز به سایر دانشگاه های اروپا و امریکا میسر می سازد.

برای ورود به دانشگاه های دولتی قبرس، دانشگاه ها اقدام به برگزاری امتحان ورودی اختصاصی می کنند. دانشگاه ها و کالج های خصوصی شرایط سهل تری برای پذیرش دانشجو دارند. تحصیل در دانشگاه ها و کالج های این کشور بر مبنای نظام واحدی است و در مقاطع تحصیلات تکمیلی پایان نامه پژوهشی و تز نیز ارایه می گردد.

وزارت تحصیلات تکمیلی قبرس (معادل وزارت علوم ایران) توسط شورایی به نام سکاپ SEKAP و کیستاس KYSATS بر نحوه عملکرد دانشگاه ها نظارت داشته و تاییدیه تحصیلی منطبق بر استانداردهای اروپا صادر می نماید.

دوره های‌ تحصیلی‌

مدارک تحصیلی Certificate بیانگر تحصیل در دانشگاه بعد از اتمام دوره دبیرستان است که هدف از آن ارایه آموزش های لازم به افراد برای حضور در جامعه و انجام کار است.
Diploma شامل ۲ سال تحصیل بعداز اتمام دوره دبیرستان است.
Higher Diploma شامل ۳ سال تحصیل بعد از اتمام دوره دبیرستان است.
Bachelor شامل ۴ سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره‌ دبیرستان‌ است.
Master شامل‌ ۲ سال‌ تحصیل‌ بعد از دوره ‌Bachelor است.
Ph.D شامل‌ ۳ الی‌ ۴ سال‌ تحصیل‌ بعد از اتمام‌ دوره Master است.

نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی قبرس توسط وزارت علوم ایران‌

مدارک Diploma & Higher Diploma و دوره های دو الی سه ساله از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گروه ۱و۲ ، «کاردانی» ارزشیابی می شود.
مدارک Bachelor از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گروه ۱و۲ ، «کارشناسی» ارزشیابی می شود.
مدارک Master ازدانشگاه های گروه یک ، «کارشناسی ارشد» ارزشیابی می شود.
مدارک (Ph.D) از دانشگاه های گروه یک در صورت ارایه یک مقاله علمی در نشریات معتبر بین المللی غیر محلی ، «دکترا» ارزشیابی می شود.
هیچیک از مدارک دانشگاهی که به صورت مکاتبه ای ، ترددی و غیر حضوری اخذ گردد ، ارزشیابی نمی شود.

دانشگاه های‌ قبرس‌

دانشگاه های گروه یک که در کلیه دوره های تحصیلی ارزشیابی می شوند (ارایه مقاله علمی برای سطح دکترا Ph.D الزامی ست)

University of Cyprus : دانشگاه قبرس (دولتی – شهر نیکوزیا)

دانشگاه ها و مراکز آموزش‌ عالی گروه دو که‌ مدارک آنها تا سطح‌ کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی‌ است.

European University Cyprus : دانشگاه اروپایی قبرس (خصوصی – شهر نیکوزیا)

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گروه سه که تا سطح کارشناسی ارزشیابی می شود.

University of Nicosia : دانشگاه نیکوزیا (خصوصی – شهرهای لیماسول، نیکوزیا و لارناکا)

Inter College : کالج InterCollege (خصوصی – شهرهای لیماسول، نیکوزیا و لارناکا)

Cyprus College : کالج قبرس (خصوصی – شهرهای لیماسول و نیکوزیا)

مدارک و مراحل اخذ پذیرش تحصیلی در قبرس

پیش از ارایه توضیحات درباره مدارک و مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

اطلاعات کلی درباره ویزا و اقامت تحصیلی در قبرس
تحصیلات دانشگاهی در قبرس
دانشگاه های قبرس

مدارک لازم جهت تقاضای تحصیل در هر یک از دانشگاههای کشور قبرس:

پر کردن فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه مورد نظر
پرداخت مبلغ مورد نیاز جهت ثبت نام که بسته به قوانین هر دانشگاه از ۵۵ تا ۱۵۰ یورو متفاوت است (این مبلغ غیر قابل برگشت است)
چهار قطعه عکس سایز عکس پاسپورت
مدرک تحصیلی دبیرستان و ریز نمرات تحصیلی : ترجمه شده به انگلیسی و دارای مهر دارالترجمه رسمی ، وزارت امور خارجه و سفارت قبرس در ایران
کپی رنگی از صفحه اول پاسپورت که حداقل تا دو سال اعتبار داشته باشد: دارای مهر وزارت امور خارجه و سفارت قبرس در ایران
برگه عدم سوء سابقه کیفری از پلیس : ترجمه شده به انگلیسی و دارای مهر دارالترجمه رسمی ، وزارت امور خارجه و سفارت قبرس در ایران
برگه از بانک از حساب ساپورت کننده دانشجو (پدر یا مادر) که نشانگر توانایی مالی او جهت تامین هزینه های تحصیل دانشجو می باشد. مبلغ موجود در حساب باید حداقل ۴۰۰۰ یورو باشد. این برگه باید همچنین نشانگر رابطه بین فرد متقاضی و فرد ساپورت کننده باشد : ترجمه شده به انگلیسی و دارای مهر دارالترجمه رسمی ، دفتر اسناد رسمی ، وزارت امور خارجه و سفارت قبرس در ایران
برگه صحت سلامت جسمی که شامل آزمایش خون (ایدز ، سیفلیس ، هپاتیت بی و سی) و عکس قفسه سینه می باشد : ترجمه شده به انگلیسی و دارای مهر دارالترجمه رسمی ، دفتر اسناد رسمی ، وزارت امور خارجه ، وزارت بهداشت و سفارت قبرس در ایران

پس از آماده شدن مدارک و ارسال به دانشگاه و تایید توسط اداره مهاجرت قبرس و دانشگاه مورد نظر ، دانشجو برای یک مصاحبه کوتاه جهت اخذ ویزا دعوت می شود که زمان انجام مصاحبه به دانشجو اطلاع داده خواهد شد.

در زمان مصاحبه دانشجو باید مدارک زیر را با خود داشته باشد:

    پاسپورت
مدرک اصلی تحصیلی و ریز نمرات
مدرک اصلی عدم سوء سابقه کیفری
مدرک اصلی بانک مبنی بر گردش مالی ساپورت کننده و ارتباطش با دانشجو
مدرک اصلی آزمایش خون و عکس قفسه سینه
کپی برگه پذیرش که از سوی دانشگاه برای دانشجو ارسال خواهد شد
رسید پرداخت مبلغ ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو (بسته به قوانین دانشگاه مورد نظر) که این مبلغ شامل بخشی از مبلغ تحصیل ترم اول دانشجو می باشد و اگر ویزا صادر نشود این مبلغ قابل برگشت می باشد

کلیه مدارک ذکر شده باید اریجینال (نسخه اصلی) باشند و دانشجو علاوه بر اصل مدارک باید نسخه  ترجمه شده و مهر شده که در بالا ذکر شد را نیز به همراه داشته باشد. همچنین کپی ساده از کلیه مدارک بالا (بدون مهر یا ترجمه انگلیسی) و کپی برگه پذیرش دانشگاه نیز مورد نیاز می باشند.

پس از اخذ ویزا توسط سفارت و ورود دانشجو به قبرس در فرودگاه مدارک زیر باید به همراه متقاضی باشند:

کلیه مدارک ذکر شده در بالا که در زمان مصاحبه ارائه شدند
پاسپورت و ویزای ورود به قبرس
مبلغ ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو
بلیط برگشت ( بلیط حتما باید دوطرفه صادر شود)
رسید پرداخت و برگه پذیرش دانشگاه
پس از ورود دانشجو به قبرس مراحل اخذ ویزا با کمک مسئول مربوطه در دانشگاه انجام می پذیرد.

مدارک مورد نیاز در قبرس جهت اخذ ویزای دانشجویی عبارتند از:

فرم درخواست ویزای دانشجویی
پاسپورت که حداقل دو سال اعتبار داشته باشد
برگه تایید صحت سلامت دانشجو از پزشک مورد تایید وزارت بهداشت قبرس (آزمایش خون و عکس قفسه سینه باید مجددا در قبرس انجام شوند)
برگه بیمه پزشکی که از شرکتهای بیمه قبرسی اخذ میشود و بخشی از هزینه های درمانی دانشجو را تقبل می کنند
برگه از بانک قبرسی جهت نشان دادن موجودی حساب دانشجو و توانایی او جهت پرداخت هزینه های زندگی در قبرس
گارانتی بانکی  مبلغ حدود ۳۵۰ تا ۸۵۰ یورو (بسته به قوانین دانشگاه مورد نظر)

توجه: مدارک بالا تقریبا در کلیه دانشگاهها یکسان می باشند ولی ممکن است در برخی از دانشگاهها اندکی تفاوت داشته باشد.

تحصیل در قبرس شمالی

جمهوری ترک قبرس شمالی (به ترکی استانبولی: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti یا KKTC) که معمولا قبرس شمالی خوانده می‌شود ناحیه تحت تسلط ترکها در شمال جزیره قبرس است. این جمهوری خود خوانده توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده‌است.

 

مقطع کارشناسی در قبرس شمالی

طول دوره ۴سال

زبان و هزینه تحصیل در قبرس شمالی انگلیسی -۲۵۰۰

نوع دانشگاه

رتبه ممتاز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رتبه های ممتاز جهانی

زمان شروع تحصیل در قبرس شمالی

۲۰شهریور

بیمه در طول تحصیل در قبرس شمالی

سالی ۵۰ دلار

هزینه زندگی (خوراک، پوشاک، حمل و نقل)

ماهیانه از ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار

امکان خوابگاه
امکان بورس

امکان کار قانونی دانشجویی

بله – ۲۰ ساعت در هفته

محل هایی که دانشجو میتواند کار کنند: خوابگاه، کتابخانه و رستوران دانشگاه

امکان اقامت پس از تحصیل در قبرس شمالی دانشگاههای که درخواست در آنها ارائه میشود متناسب به رشته متقاضی متفاوت است

حداقل معدل ۱۴

مدرک تحصیلی مورد نیاز الزاماً پیش دانشگاهی می باشد

شرایط مدرک تحصیلی

تازه فارغ التحصیل

مدرک زبان مورد نیازآیلتس آکادمیک ۶ برای دانشگاه نیازی به مدرک زبان  نیست   IBT 85

محل هایی که میتوان در آزمون بین المللی شرکت کرد

هزینه موسسه برای اخذ پذیرش با توجه به تخفیف های ویژه موسسه و با توجه به شرایط متقاضی متفاوت میباشد

مبلغ دقیق پس از بررسی اولیه مشخص خواهد شد

نحوه دریافت حق الزحمه موسسه پس از اخذ پذیرش

زمان تحویل پذیرش به متقاضی

هزینه های متفرقه متقاضی

ترجمه مدارک + Application fee + پست مدارک

مقطع کارشناسی ارشد  قبرس شمالی

طول دوره ۲ سال

زبان و هزینه تحصیل در قبرس شمالی

انگلیسی ۱۵۰۰ دلار سالیانه

نوع دانشگاه

رتبه ممتاز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رتبه های ممتاز جهانی

زمان شروع تحصیل در قبرس شمالی

نوع دانشگاه

رتبه ممتاز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین رتبه های ممتاز جهانی

زمان شروع تحصیل در قبرس شمالی

۲۰ مرداد ۹۰+ برای ترم دی ماه ۲۰ آذر

بیمه در طول تحصیل در قبرس شمالی

سالی ۵۰ دلار

هزینه  زندگی (خوراک، پوشاک، حمل و نقل)

ماهیانه از ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار

امکان خوابگاه

امکان بورس

امکان کار قانونی دانشجویی

۲۰ ساعت در هفته  مقطع دکترا در بعضی  دانشگاه  ها شغل محسوب  میشود و ماهیانه ۱۰۰۰ دلار دستمزد دریافت می کنند

محل هایی که دانشجو میتواند کار کند

خوابگاه، کتابخانه و رستوران دانشگاه –  به عنوان TA

امکان اقامت پس از تحصیل در قبرس شمالی

دانشگاههای که درخواست در آنها ارائه میشود

متناسب به رشته متقاضی متفاوت است

حداقل معدل ۱۶

مدرک تحصیلی مورد نیاز

کارشناسی ارشد در رشته مرتبط

شرایط مدرک تحصیلی

تازه فارغ التحصیل

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس آکادمیک ۷ یا IBT 90 – آزمون های زبان فرانسه در سطح B2 در برخی دانشگاها مدرک GRE الزامی میباشد.

محل هایی که میتوان در آزمون بین المللی شرکت کرد

هزینه موسسه برای اخذ پذیرش

با توجه به تخفیف های ویژه موسسه و با توجه به شرایط متقاضی متفاوت میباشد

مبلغ دقیق پس از بررسی اولیه مشخص خواهد شد

نحوه دریافت حق الزحمه موسسه

پس از اخذ پذیرش

زمان تحویل پذیرش به متقاضی

حداکثر ۳۱مرداد  ۱۳۹۱

هزینه های متفرقه متقاضی

ترجمه مدارک + Application fee + پست مدارک

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

توضیحات خاص برای مقطع دکترا امکان بورس وجود دارد

Near East University

Near_East_University

Architecture

۲۸۰۰

Automotive Engineering

۲۸۰۰ or Package

Banking & Finance

۲۸۰۰ or Package

Biomedical Engineering

۲۸۰۰ or Package

Business Administration

۲۸۰۰ or Package

Civil Engineering

۲۸۰۰ or Package

Computer Engineering

۲۸۰۰ or Package

Computer Information Systems

۲۸۰۰ or Package

Deck

۲۸۰۰ or Package

Dramaturgy & Dramatic Authorship

۲۸۰۰ or Package

Economics

۲۸۰۰ or Package

Electrical & Electronic Engineering

۲۸۰۰ or Package

Elementary Teaching

English Language & Literature

۲۸۰۰ or Package

English Language Teaching

۲۸۰۰

Environmental Studies

European Union Relations

۲۸۰۰ or Package

Food Engineering

۲۸۰۰ or Package

Guidance & Psychological Counseling

۲۸۰۰

Information Systems Engineering

۲۸۰۰ or Package

PACKAGE  =The annual university tuition fees + accommodation + food + Internet = 440 euros

شهریه دانشگاه سالانه +خوابگاه + غذا+ اینترنت = ۴۴۰یورو

 

 

 

 

ارسال پاسخ