سپتامبر 27, 2023 8:54 ب.ظ

ترابزون 

ترابزون شهری در کنار استانبول، آنکارا و آنتالیا به عنوان معروف‌ترین شهرهای توریستی ترکیه در دنیا شناخته می‌شوند. بدون تردید ترابزون یکی زیباترین مقاصد گردشگری ترکیه است که همواره پرنشاط و پر جنب و جوش است. گردشگران خارجی و به خصوص گردشگران عربی علاقه خاصی به این شهر دارند. گردشگران خارجی به دریاچه زیبای Uzungol و سایر جاذبه‌های گردشگری ترابزون علاقه وافری دارند. آمار گردشگران این شهر نشان‌دهنده آن است که طبیعت زیبا، هوای پاک و دیدنی‌های این شهر برای گردشگران بسیار دلپذیر است. البته جاذبه‌های ترابزون آن قدر فراوان است که طبیعت و هوای دلپذیر جزء کوچکی از آن محسوب می‌شود ولی کمتر کسی با تمام آنها آشنایی دارد. از این رو ما در این مطلب می‌کوشیم فهرست کاملی از اماکن دیدنی ترابزون را معرفی کنیم تا علاقمندان با آگاهی کامل برای سفر به ترکیه برنامه‌ریزی کنند. از آنجایی که امیدواریم این مطلب به عنوان راهنمای سفر به ترابزون مورد استفاده قرار گیرد در ابتدا مجموعه‌ای از اطلاعات کلی در مورد ترابزون را بیان می‌کنیم.

ترابزون کجاست؟
ترابزون در شمال شرقی کشور ترکیه و در ساحل دریای سیاه قرار دارد. این منطقه در جایی واقع شده که در گذشته جاده ابریشم از آن عبور می‌کرده است. در حقیقت ترابزون در آن دوران، دروازه تجارت به ایران و قفقاز بوده است.  در آن زمان ترابزون به عنوان نقطه مرجع در میان دریانوردان شناخته می‌شد که در اوضاع نامساعد جوی بسیار مفید بود. به عبارت دیگر دریانوردان با توجّه به موقعیت شهر ترابزون مسیر خود را پیدا می‌کردند. این موضوع علاوه بر این که در تاریخ دریانوردی آمده است هنوز هم در کشور ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و در زمانی که در مسیریابی با مشکل مواجه می‌شوند از عبارت “ترابزون گم شده” استفاده می‌کنند.
تاریخچه ترابزون
تاریخ ترابزون به قرن هشتم پیش از میلاد باز می‌گردد. آثار باستانی به جا مانده در این منطقه نشان از تمدن‌هایی است که در این منطقه حضور داشته‌اند. این منطقه در طول تاریخ تحت سلطه یونان، روم و حکومت عثمانی بوده است.
آب و هوای ترابزون 
شرایط آب و هوایی ترابزون تحت تأثیر باران‌های شدید اقلیم دریای سیاه قرار دارد. این اقلیم تابستانی گرم و مرطوب دارد به طوری که در ماه آگوست (شهریور) متوسط دما حدود ۲۷ درجه است. پس از آن شرایط آب و هوایی به سرد و مرطوب تغییر می‌کند به طوری که در ماه ژانویه (دی) متوسط دمای هوا در مرکز شهر به حدود ۵ درجه می‌رسد.
در ترابزون معمولاً سرمای شدید و بارش برف در زمستان حدود دو هفته طول می‌کشد. البته ممکن است در هفته اوّل این بارش سنگین باشد.